×
Etiketë: pacientët
Front TV30 Shtator 2020
Për shkak të pandemisë Covid-19, pacientëve do t’i duhet të presin deri në 6 muaj për tu operuar në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale. Vetëm rastet që janë urgjente do të arrijnë të operohen menjëherë, derisa...
Lajme30 Shtator 2020
Deri tani, shkencëtarët kanë konfirmuar që Covid-19 është një infeksion i frymëmarrjes, i shkaktuar nga një koronavirus i cili hyn në trupin e njeriut përmes hundës dhe gojës. Përveç simptomave të frymëmarrjes, njerëzit që vuajnë...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Sipas një studimi të ri, njerëzit që marrin sasi të mjaftueshme të vitaminës D janë 52 për qind më pak të rrezikuar nga vdekja prej sëmundjes Covid-19 në krahasim me njerëzit që kanë mungesë të...
Lajme19 Shtator 2020
IKSHPK’ja ka dalur me një sqarim për sa i përket bilancit të 24-orëshit të fundit me vdekjet nga COVID-19. IKSHPK thotë në se 3 rastet e vdekjes të raportuara në 24-orët e fundit në momentin...
Lajme13 Shtator 2020
Artisti Nasim Maxhuni, ka reaguar për një rast jo të zakonshëm që ka ndodhur të dielën në Qendrën Klinike Universitare (QKUK). Maxhuni pretendon se një kufomë qëndroi pesë orë në dhomë me pacientë të tjerë....
Front TV13 Shtator 2020
Për shkak të virusit Covid-19, tashmë në institucionet publike shëndetësore në vend nuk janë duke u ofruar të gjitha shërbimet shëndetësore. Për më shumë, për shkak të shkurtimeve buxhetore edhe furnizimi me pajisje e materiale...
Bota/Rajoni11 Shtator 2020
Gjërat mund të kishin përfunduar në tragjedi kur makineria mori flakë në spitalin e Vadodara, në perëndim të Indisë. Por mjekët e shpejtë arritën të largojnë pacientët dhe nga zjarri nuk u plagos asnjë. Në...
Lajme08 Shtator 2020
Sabrie Ahmeti, kryeinfermiere në Klinikën e Neonatologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), është trajnuar gjithsej një ditë, që të përkujdeset për pacientët me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Dhe pastaj, ajo është...
Lajme07 Shtator 2020
Në Spitalin e Vushtrrisë “Sheikh Zayed” kanë mbetur 42 shtretër të lirë për personat e infektuar me COVID-19. Kështu kanë bërë të ditur nga Spitali i Vushtrrisë. Më 13 gusht, ky spital në një prononcim...
Lajme02 Shtator 2020
  Përderisa disa nga rastet e infektuara me Covid-19 janë transferuar për trajtim në Klinikën e Pulmologjisë, stafi i kësaj klinike është duke u përgatitur që këta pacient t’i kthej në Klinikën Infektive. Një gjë...
Lajme01 Shtator 2020
Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës, Arianit Jakupi ka thënë për RTV Dukagjinin ka thënë se barnat për coronavirus nga sot mund të hyjnë në Kosovë pa marketing. “Deri më tani importi ka mundur...
Lajme29 Gusht 2020
Pacientët të cilët kanë nevojë për shërbime mjekësore të natyrës jo COVID-19, po ankohen se që nga fillimi i pandemisë janë neglizhuar dhe nuk i kanë marrë shërbimet e nevojshme, e krejt kjo për shkak...
Bota/Rajoni14 Gusht 2020
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video të situatës që është aktualisht brenda spitalit universitar “Shefqet Ndroqi”/COVID2, ku ka një fluks në rritje të pacientëve të prekur nga coronavirusi si...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.