Lajme

Hodges: Serbia s’është ajo e 1999-s, integrimi perëndimor i saj mundëson zgjidhje me Kosovën

Hodges: Serbia s’është ajo e 1999-s, integrimi perëndimor i saj mundëson zgjidhje me Kosovën
14:38 | 03 Shtator 2020

Franklin Ben Hodges, ish kryekomandant i Forcave Tokësore Amerikane në Evropë ka thënë se SHBA-ja dhe BE-ja duhet t’i vazhdojnë përpjekjet për integrimin perëndimor të Serbisë, gjë që sipas tij ofron mundësi për zgjidhje paqësore me Kosovën.

Përmes një postimi në Twitter, ai thotë se Serbia ka ndryshuar.

“Serbia e 2020-s nuk është Serbia e vitit 1999. SHBA-ja dhe BE-ja duhet të vazhdojnë t’i përkrahin përpjekjet për integrimin perëndimor serb. Një gjë e tillë do ta rrisë stabilitetin/ sigurinë në Ballkan dhe të ofrojë mundësi për një zgjidhje paqësore me Kosovën”, ka shkruar ai në Twitter.

Sipas tij, çelës janë investimet private dhe bashkëpunimi me BE-në.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera