×
 • Lajme
 • Lajme

  Haziri: Pritet rezultati i 111 testeve në Gjilan, tani për tani janë 66 raste aktive

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka mbajtur një konferencë për media pasi mbrëmë u konfirmuan 20 raste të reja me COVID-19 në këtë komunë.

  Haziri u deklarua para mediave ku tha se e diela e mbrëmshme ishte e zezë për Gjilanin, pas konfirmimit të 20 rasteve.

  “Qendra e Shëndetit Publik në Gjilan dhe ekipi i mjekëve atje është marrë me testimin e tyre dhe të gjitha rastet që më pas kanë dhënë pasqyrim në Gjilan. Rezultatet e datës 19 dhe 20 pritet të ndodhin të realizohen gjatë ditë së sotme, duke përfshirë rezultatet e 111 testeve që pasqyrojnë kontaktet e fundit. Jemi në pritje të rezultateve të reja nga 1 mijë e 314 teste në 102 ditë në Gjilan që kanë rezultuar 139 të infektuar me COVID-19, 71 janë shëruar totalisht dhe s’kanë asnjë shqetësim.66 raste janë aktive me infeksion ku 65 janë në vetizolim ndërsa një rast e kemi në Klinikën Infektive në Prishtinë, dy raste kanë rezultuar me vdekje për shkak edhe të problemeve tjera shëndetësore që kanë pas. Presim edhe ritestimin e të tjerëve për t’i shpallë të shëruar me shpresën e kalimit të fazës së fundit”, tha Haziri, shkruan Indeksonline.

  Haziri shtoi poashtu se rikthimi i sëmundjes ishte nga një kontakt i një prej qytetarëve, kontakt ky i ardhur nga kufiri.

  “Kontaktet e tij të punës në komunën e Gjilanit mandej kanë rritur numrin e të infektuarve në Gjilan. Burimi i dytë i infeksionit është një kontakt për shkak të vendkalimit kufitar Kosovë-Maqedoni ku është infektuar nga kolegu i tij polic në kufi, burimi është Kumanova. Burim i tretë është i qytetarëve që punojnë në Prishtinë, kontakti i parë me një bankë komerciale dhe kontaktet e tjera në institucionet publike, tregon qartë se të gjitha burime janë identifikuar përveç dy rasteve të fundit ku po punohet në gjetjen e burimit të infeksionit, është edhe një studente në Universitetin Kadri Zeka.

  Dy drejtorë komunal i kemi ndërmarrë masat”, tha Haziri.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, u ka uruar rugëtim të mbarë policëve të rinj që diplomuan sot....
  Lajme18 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kërkuar angazhim maksimal nga të gjitha institucionet e Kosovës për mbrojtjen e viktimave të dhunës në...
  Lajme18 Prill 2024
  Serbia i ka liruar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët ishin arrestuar dje. Në mbajtje akoma po mbahet vetëm zëvendësdrejtori i...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Lajme18 Prill 2024
  Drejtori i Policisë së Kosovës Gazmend Hoxha në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të policisë ka u ka uruar mirëseardhje...
  Front TV18 Prill 2024
  Në mungesë kuorumi ka dështuar të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për subvencionimin e teksteve shkollore dhe mjeteve shkollore për vitin...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës, foli për ndalimin...
  Lajme18 Prill 2024
  Një operim tejet kompleks është kryer tek një pacient 61-vjeçar. Intervenimi është realizuar nga një ekip i mjekëve italianë dhe ata të...
  Lajme18 Prill 2024
  Vrasjet e fundit të grave, shqetësuese i sheh edhe sociologu, Blerim Selishta i cili për Front Online tha se nuk duhet vënë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.