×
Etiketë: testeve
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Sëmundje Infektive në Maqedoninë e Veriut është rekomanduar heqja e PCR testeve negative për shtetasit nga vendet e rajonit, pra edhe për ata të Kosovës. Alsat nga burime...
Lajme16 Shtator 2020
Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri ka zhvilluar një takim me homologun e tij nga Maqedonia Veriore, Artan Grubi me të cilin ka diskutuar për marrëdhëniet ndërshtetërore, integrimet evropiane dhe angazhimet e të dyja...
Lajme09 Shtator 2020
Ministria e Shëndetësisë është duke vazhduar me licencimin e laboratorëve privatë për kryerjen e testeve serologjike për COVID-19. Në kuadër të kësaj, MSh-ja ka licencuar sot edhe tre laboratorë në Gjakovë, Prizren dhe Mitrovicë. Deri...
Lajme28 Gusht 2020
Drejtues të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës (AKK) kanë deklaruar se nuk kanë gjetur ndonjë parregullsi në laboratorët privatë të licencuara nga Ministria e Shëndetësisë për testimet e virusit SARS CoV 2. Në konferencën për media...
Lajme27 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur sot në mëngjes se Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik do të rris kapacitetet për testime dhe do të decentralizohet procesi i testimeve edhe në QRSHP në...
Lajme20 Gusht 2020
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar të enjten se ka licencuar edhe 18 laboratore tjera për kryerje të testeve serologjike në Kosovë. Përmes këtyre testeve, një person e kupton nëse është prekur në të kaluarën me...
Bota/Rajoni19 Gusht 2020
Një grup i organizuar kriminal dyshohet se ka vepruar në territorin e Serbisë që nga fillimi i këtij viti. Gjashtë persona janë arrestuar me urdhër të Prokurorisë për Krim të Organizuar me dyshimin se iu...
Lajme18 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka nënshkruar sot Udhëzimi Administrativ (në shëndetësi) nr. 03/2020- Për plotësimin dhe ndryshimin e udhëzimit administrativ 08/2017– Organizimi, struktura, përcaktimi i shërbimeve dhe veprimtarisë së Institucioneve të Kujdesit Parësor Shëndetësor....
Lajme12 Gusht 2020
Ministria e Shëndetësisë të hënën ka licencuar 29 institucione shëndetësore private për testim me Covid-19. Në një prononcim për Front Online Besim Kodra, nga Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës këtë vendim të...
Lajme12 Gusht 2020
Kryetari i Autoritetit Kosovar të konkurrencës, Valon Prestreshi ka thënë se kanë njoftuar ndërmarrjet e licencuara për kryerjen e testimeve molekulare dhe serelogjike për SARS Cov-2, që detyrimisht t’i zbatojnë dispozitat e nenit 4 te...
Lajme10 Gusht 2020
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas certifikimit të institucioneve shëndetësore private për bërjen e testit anti-Covid. KMDLNj deklaron se nëse informatat që testi për COVID-19 do të...
Lajme08 Gusht 2020
Janë dy lloj teste: Testet virale (me strisho) dhe testet antirupa (me gjak). Testi PCR – Strisho merret nga fyti ose hunda e pacientit dhe tregon nëse personi është infektuar me COVID-19. Këto teste mund...
Lajme04 Gusht 2020
Rreth 100 institucione private shëndetësore kanë aplikuar në Ministrinë e Shëndetësisë për licencimin e shërbimit të testimeve për SARS-COV-2. Interesimi më i madh është për të kryer teste serologjike, por disa laboratorë privatë ndonëse të...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.