Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu: Ministria e Shëndetësisë duhet të japë llogari pse nuk janë bërë deri tash më shumë teste

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu ka reaguar lidhur me numrin e testeve që IKSHPK bën për virusin Covid-19.

  Sipas tij, Ministria e Shëndetësisë duhet të jap llogari para qytetarëve se përse nuk janë bërë deri më tani më shumë teste, kur kanë ekzistuar kapacitetet dhe mundësitë për të bërë më shumë teste.

  “Që nga fillimi i pandemisë në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK kanë ekzistuar mundësitë për të bërë 700 deri 1000 teste në ditë. Ministria e Shëndetësisë duhet të jap llogari, përse nuk janë bërë deri më tani më shumë teste për COVID-19”, ka shkruar mes tjerash ai.

  Shkrimi i tij i plotë në Facebook:

  Përse deri sot nuk janë bërë 500 e më shumë teste në ditë për COVID-19 ?!

  Prej fillimit të pandemisë në 24 orët e fundit për herë të parë janë bërë 562 teste për COVID-19, me metodën RT-PCR.

  Sot, 562 testime për COVID-19, 145 raste pozitive, 6 raste të vdekjes dhe 171 të shëruar.

  Ministria e Shëndetësisë duhet të jap llogari para qytetarëve se përse nuk janë bërë deri më tani më shumë teste, kur kanë ekzistuar kapacitetet dhe mundësitë për të bërë më shumë teste?!

  Sipas të dhënave të IKSHPK-së në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare :

  Nga data 08 Shkurt 2020 deri me datë 01 Prill 2020 janë bërë gjithësej 1380 teste për COVID-19, me metodën RT-PCR, apo mesatarisht 26,5 teste në ditë, respektivisht 14.5 teste në ditë për 1 milion/banorë.

  Nga data 08 Shkurt 2020 deri me datë 01 Maj 2020 janë bërë gjithësej 7644 teste për COVID-19, me metodën RT-PCR, apo mesatarisht 93 teste në ditë, respektivisht 51 teste në ditë për 1 milion/banorë.

  Nga data 08 Shkurt 2020 deri me datë 01 Qershor 2020 janë bërë gjithësej 15140 teste për COVID-19, me metodën RT-PCR, apo mesatarisht 135 teste në ditë, respektivisht 74 teste në ditë për 1 milion/banorë.

  Nga data 08 Shkurt 2020 deri me datë 01 Korrik 2020 janë bërë gjithësej 24046 teste për COVID-19, me metodën RT-PCR, apo mesatarisht 169 teste në ditë, respektivisht 93 teste në ditë për 1 milion/banorë.

  Që nga fillimi i pandemisë në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK kanë ekzistuar mundësitë për të bërë 700 deri 1000 teste në ditë. Ministria e Shëndetësisë duhet të jap llogari, përse nuk janë bërë deri më tani më shumë teste për COVID-19.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu ka mohuar se sot është ndaluar nga KFOR-i për ta vizituar në zyrën e tij kryetarin e...
  Lajme09 Qershor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për raportimet e shumta për mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Kosovës nga SHBA dhe...
  Lajme09 Qershor 2023
  Këshilltarja politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në Qeverinë e Kosovës, Ardita Sinani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e kreut të Shtëpisë...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.