Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Franca vendos masa të reja kundër pandemisë në Paris dhe 11 qytete tjera

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Autoritetet franceze nga e hëna i kanë futur në fuqi rregullat e reja kundër përhapjes së koronavirusit në Paris dhe në 11 qytete tjera, në të cilat vlerësohet se ka rrezik të lartë nga pademia.

  Rregullat e reja do të mbesin në fuqi për 15 ditë, por do të rishikohen pas një jave dhe afati i tyre mund të zgjatet tutje. Policë shtesë do të patrullojnë nëpër Paris dhe do t’i ndëshkojnë ata që nuk i respektojnë masat, paralajmëroi komandanti i policisë së kryeqytetit francez.

  Të gjitha baret duhet të mbyllen në orën 22 dhe të mos hapen para orës 6 të mëngjesit, por restorantet mund të punojnë edhe pas orës 22. Autoritetet e kanë arsyetuar këtë vendim me faktin që në restorante, njerëzit rrinë ulur dhe kanë më shumë distancë mes vete, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

  Nga e hëna, ndalohen ngjarjet festive apo rekreative, përfshirë dasmat, festivalet, tubimet e organizuara dhe ndejat e studentëve. Kinematë, muzetë dhe teatrot, të cilët i kanë rregullat e veta të rrepta, mund ta vazhdojnë punën.

  Nga e shtuna, tubimet me më shumë se 1,000 persona janë ndaluar, kurse jo më shumë se 10 njerëz lejohen të mblidhen në një vend në zona publike dhe në organizime private.

  Protestat nuk janë ndaluar, por për to duhet të merret leja nga autoritetet paraprakisht. Klubet sportive dhe qendrat e fitnesit do të mbyllen, përpos atyre që funksionojnë në hapësira të jashtme. Pishinat do të jenë të hapura, por duhet të zbatojnë masa të rrepta për mbajtjen e higjienës.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale pas një debati që nisi si rezultat i një interviste të kryeministrit,...
  Lajme22 Mars 2023
  Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, ka thënë se Qeveria Kurti është qeveria...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.