×
Etiketë: Franca
Bota/Rajoni25 Prill 2022
Policia mbrëmë ka qëlluar mbi një veturë në qendër të Parisit, duke lënë të vdekur dy persona e një tjetër të plagosur, kanë bërë të ditur radioja France Info dhe e përditshmja franceze Le Figaro....
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i dënoi ato që ai i quajti deklarata “të pamatura dhe të rrezikshme” të Turqisë për situatën në rajonin e Nagorno Karabakut. Turqia në anën tjetër, akuzoi Macronin për mbështetjen e...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Autoritetet franceze nga e hëna i kanë futur në fuqi rregullat e reja kundër përhapjes së koronavirusit në Paris dhe në 11 qytete tjera, në të cilat vlerësohet se ka rrezik të lartë nga pademia....
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Franca raportoi të enjten 16 mijë raste të reja nga coronavirusi, shifër kjo rekorde që kur vendi u përball me pandeminë. Sipas medieve të huaja, numri i përgjithshëm i të prekurve në vend u rrit...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Pas disa javësh tension e replika, presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike mes tyre, me qëllim çuarjen e mosmarrëveshjeve drejt dialogut. Siç njoftoi presidenca turke, Erdogan...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Qeveria franceze pritet të njoftojë sot kufizime të reja për të kundërshtuar rritjen e infeksioneve të koronavirusit të ri. “Situata po përkeqësohet më shpejt në disa rajone, sesa në të tjerat”, tha zëdhënësi i qeverisë,...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Autoritetet shëndetësore në Francë raportuan të shtunën 13,498 raste të reja nga coronavirusi, duke shënuar një rekord të ri të infeksioneve ditore që kur sëmundja shpërtheu në vend. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Vendet evropiane kanë vendosur kufizime të reja pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se rastet globale me COVID-19 kishin shkuar në mbi 30 milionë. Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, autoritetet në Francë dhe Mbretërinë e...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Gjermania dhe Franca do të përshpejtojnë zhvillimin e një avioni të ri ushtarak europian, si edhe të një droni zbulimi, përmes projektit “Future Combat Air System” (FCAS), sipas ministreve të Mbrojtjes të të dy vendeve....
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Shtetasit e huaj që kanë punuar në vijën e parë të frontit kundër pandemisë së coronavirusit në Francë, do t’iu mundësohet të bëhen më shpejt shtetas francez. Aplikantët “të cilët kanë kontribuar në mënyrë aktive...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Presidenca e Francës tha të hënën se përmes analizës së pavarur është arritur në përfundim se kritikuesi i Kremlinit, Alexei Navalny, është helmuar me noviçok në përpjekje për vrasje. “Presidenti e shprehu shqetësimin e tij...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Konflikti deri tani në kuadër të retorikës kërcënuese mes Athinës dhe Ankarasë, ka përfshirë edhe një sërë vendesh të tjera mesdhetare. Egjipti dhe Izraeli, që zhvillojnë stërvitje të rregullta ushtarake me Greqinë, kanë shprehur solidaritetin...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Franca e ka raportuar një shifër rekorde të rasteve të reja të koronavirusit për 24 orë në kohën kur vendi po përpiqet ta parandalojë një valë të re infeksionesh. Të shtunën, autoritetet shëndetësore thanë se...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.