×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Franca pranon kërkesën e Turqisë për dialog, pas bisedës telefonike Erdogan – Macron

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Pas disa javësh tension e replika, presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike mes tyre, me qëllim çuarjen e mosmarrëveshjeve drejt dialogut.

  Siç njoftoi presidenca turke, Erdogan i tha homologut të tij francez se Turqia përkrah dialogun dhe bashkëpunimin për të zgjidhur problemet, pasi shpërfillja e të drejtave legjitime të Turqisë dhe Qipros turke në Mesdheun Lindor janë shkak i tensionit në rajon.

  Ai po ashtu theksoi se për të reduktuar tensionin duhet të përdoren mundësitë diplomatike dhe të zbatohet proceset e qëndrueshme të negociatave.

  Kreu i Turqisë theksoi se Ankaraja “dëshiron të diskutojë dhe të zgjidhë të gjitha problemet në tryezë”.

  Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në ndarjen e saj kontinentale, duke theksuar se Ankaraja dhe Republika Turke e Qipros Veriore (TRNC) kanë të drejta në rajon.

  Zyrtarët turq kanë deklaruar se dialogu rreth ndarjes së drejtë të burimeve do të jetë një fitore fitimprurëse për të gjitha palët.

  Më herët, edhe Macron përcolli gatishmërinë për dialog, gjatë një fjalimi të tij në Kombet e Bashkuara.

  “Ne e respektojmë Turqinë. Ne jemi për dialog. Por ne presim që Turqia të respektojë sovranitetin evropian, ligjin ndërkombëtar dhe të japë sqarime në lidhje me veprimet e saj në Libi dhe Siri”, tha Macron.

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Të tjera
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.