×
Etiketë: Dialog
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Turqia dhe Greqia kanë shprehur për herë të parë në katër vitet e fundit gatishmëri për zgjidhjen e problemeve me dialog. Takimi i parë është planifikuar të mbahet në Stamboll. Residenca turke ishte e para,...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Pas disa javësh tension e replika, presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike mes tyre, me qëllim çuarjen e mosmarrëveshjeve drejt dialogut. Siç njoftoi presidenca turke, Erdogan...
Lajme16 Shtator 2020
Ekipi dialogues i Kosovës në procesin e negociatave me Serbinë mund të pësojë ndryshime të vogla. Dy ministrat e AAK-së, ai i Drejtësisë, Selim Selimi, dhe ajo e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj, me gjasë...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Mëngjesin e së dielës anija kërkimore turke Oruc Reis është larguar nga ujërat pranë ishullit grek Kastelorizo dhe është drejtuar drejt Antalias ,ndërkohë që Ankaraja nuk ka rinovuar navtex-in që kishte deklaruar për datat 12-14...
Lajme13 Shtator 2020
Avdullah Hotiti ia kanë lënë të lirua duart në qeverisjen e brendshme. Por, tre liderët e koalicionit, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj kanë marrë rolin udhëzues për Kryeministrin sa i përket dialogut. Krejt...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka bërë një përpjekje të fundit për të shmangur përplasjen me Turqinë për hapësirat detare në Mesdheun Lindor. Përmes një opinioni të publikuar në tri nga mediat kryesore në botë,...
Lajme09 Shtator 2020
Shefja e diplomacisë së Kosovës Meliza Haradinaj-Stublla ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të fillojë dialogun me pesë vendet e saja anëtare që ende hezitojnë të njohin realitetin e ri të krijuar pas shpalljes së...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, janë zotuar të dyfishojnë përpjekjet e tyre në dialogun e ndihmuar nga BE-ja. Në një deklaratë të përbashkët në emër të tyre të lëshuar...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, tha të premten se Turqia duhet të ndalë “kërcënimet”. Deklarata e tij bëhet pas palajmërimeve nga NATO-ja se të dyja vendet janë pajtuar për të nisur dialogun për uljen e tensionit...
Lajme02 Shtator 2020
Ish-ministrja për dialog Edita Tahiri, ka deklaruar se kryeministri Avdullah Hoti, i ka ofruar pozitën si koordinatore e dialogut, para se të emëronte Skënder Hysenin në këtë rol. “Kryeministri më ka ofruar të jem koordinatore...
Lajme02 Shtator 2020
Nga ndërmjetësuesi amerikan për dialogun Richard Grenell, është paralajmëruar dje, se në takimin e së premtes në Uashington, do të bisedohet për tema ekskluzive ekonomike. Deputeti i PDK-së, Ferat Shala ka thënë për Front Online,...
Front TV02 Shtator 2020
Me ndërmjetësimin e emisarit amerikan Richard Grenell, të premten në Uashington pritet që të takohen delegacioni kosovar me atë serb në kuadër të dialogut që ka synim njohjen përfundimtare reciproke mes dy vendeve. Në takimin...
Front TV01 Shtator 2020
Me ndërmjetësimin e emisarit amerikan Richard Grenell, të premten në Uashington pritet që të takohen delegacioni kosovar me atë serb në kuadër të dialogut që ka synim njohjen përfundimtare reciproke mes dy vendeve. Në takimin...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.