×
 • Lajme
 • Lajme

  Zhvillime në koalicion, AAK i jep përkrahje Haradinajt për pjesëmarrje në dialog

  FrontOnline
  16 Shtator 2020

  Ekipi dialogues i Kosovës në procesin e negociatave me Serbinë mund të pësojë ndryshime të vogla. Dy ministrat e AAK-së, ai i Drejtësisë, Selim Selimi, dhe ajo e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj, me gjasë s’do të jenë më pjesë e dialogut. Në vend të tyre pritet të shkojë kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj.

  Me përplasje, polemika e çarje është karakterizuar puna e koalicionit qeverisës deri sot në Kosovë. AAK tash e sa kohë po e akuzon LDK-në dhe kryeministrin Hoti, se e ka lënë këtë parti anash në procesin e dialogut. Si rrjedhojë, AAK ka paralajmëruar tash e disa herë edhe daljen nga qeveria, shkruan lajmi.net.

  Por gjërat mund të ndryshojnë ditëve në vijim. Në media mbrëmë u raportua se është kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ai që ka kërkuar që të jetë vet pjesë e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, në vend të dy ministrave të partisë së tij.

  Lajmi.net sot gjatë ditës ka tentuar të marrë një përgjigje nga ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, dhe zëvendëskryeministri, Besnik Tahiri në lidhje me këtë çështje, mirëpo që të njëjtën nuk e ka marrë.

  E një zyrtar i lartë i AAK-së, për lajmi.net ka thënë se nuk ka ndonjë informacion për ndonjë kërkesë zyrtare të Haradinajt për pjesëmarrje në dialog.

  Siç është thënë, nëse një gjë e tillë është kërkesë dhe dëshirë e Haradinajt, ai do ta ketë edhe përkrahjen e anëtarëve tjerë.

  “E kemi pasur mbledhjen e Këshillit Drejtues mirëpo një gjë e tillë nuk është diskutuar, s’kam ndonjë informacion. Natyrisht se nëse kjo ndodhë, do të ishte mirë edhe për Kosovën, ngase Haradinaj e ka përvojën e duhur edhe në dialog, dhe do ta kishte përkrahjen e AAK-së”, ka thënë ky zyrtar.

  Megjithatë, në lidhje me këtë çështje nuk është deklaruar ende kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj.

  Ky i fundit, ka pasur përplasje jo fort të buta me kryeministrin Hoti edhe para nënshkrimit të marrëveshjes në Uashington.

  Madje, Haradinaj kishte “kërcënuar” me largim nga koalicioni, nëse nuk ndryshohet apo hiqet tërësisht pika e marrëveshjes që fliste për Liqenin e Ujmanit.

  Haradinaj edhe në të kaluarën ka qenë pjesë e dialogut dhe takimeve të nivelit të lartë me Serbinë, bashkë me presidentin Thaçi.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Deputetja nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj raportin e DASH-it lidhur me korrupsionin në Kosovë e ka vlerësuar si konfirmim të skandaleve...
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i pavarur, Haki Abazi, thotë se më shumë duhet fokusuar në zgjedhjet në veri të Kosovës, se sa për të shpallur...
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka thënë se procesi i votimeve në veri për shkarkimin e katër kryetarëve aktualë,...
  Vip23 Prill 2024
  Këngëtari, Luiz Ejlli dhe reperi, Ledri Vula gjatë ditës së sotme kanë publikuar video se bashku. Studio muzikore, i ka bërë bashkë...
  Vip23 Prill 2024
  Pas përfundimit të aventurës së tij në shtëpinë më të famshme në Shqipëri, Lidi i është kthyer jetës së përditshme duke qenë...
  Lajme23 Prill 2024
  Dëshmitari Gazmend Zeqiraj, në seancën e shqyrtimit gjyqësor ndaj tre të akuzuarve Kastriot, Kreshnik dhe Halil Mehmetaj, të cilët ngarkohen për vrasje...
  Lajme23 Prill 2024
  Pas publikimit të këtij raporti për Front Online e ka komentuar drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj. Miftaraj...
  Sport23 Prill 2024
  Ish-gjyqtari Eduardo Iturralde Gonzalez kishte lëshuar një deklaratë bombë, duke pohuar se 90 për qind e zyrtarëve të ndeshjes në Spanjë mbështesin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.