×
Etiketë: macron
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Pas disa javësh tension e replika, presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike mes tyre, me qëllim çuarjen e mosmarrëveshjeve drejt dialogut. Siç njoftoi presidenca turke, Erdogan...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i kërkoi homologun të tij turk Recep Tayyip Erdogan, për t’u angazhuar për një çtensionim të situatës në Mesdheun Lindor, pas tensioneve të forta me Greqinë dhe Qipron, vende anëtare të...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron për herë të parë nga llogaria e tij në Twitter ka përcjellë një mesazh në gjuhën turke. Macron shkruan në turqisht: “Në Ajaccio i dërguam Turqisë një mesazh të qartë;...
Bota/Rajoni11 Shtator 2020
Drejtuesit e shtatë vendeve evropiane në Mesdhe kanë deklaruar se janë të gatshëm të mbështesin sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Turqisë nëse ky vend shmang dialogun mbi përshkallëzimin e tensioneve në det. Me atë rast,...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Presidenti francez Emmanuel Macron paralajmëroi të martën se Libani nuk do të merrte ndihmë ndërkombëtare nëse nuk filloi reformat deri në tetor. Macron, i cili u takua me presidentin libanez Michel Aoun dhe përfaqësuesit e...
Bota/Rajoni15 Gusht 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron përshëndeti marrëveshjen e Emirateve të Bashkuara Arabe me Izraelin për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve duke e konsideruar si një “vendim të guximshëm”. “Shpresoj se kjo marrëveshje do të kontribuojë...
Lajme11 Gusht 2020
Kancelarja gjermane Angela Merkel planifikon të vizitojë presidentin francez Emmanuel Macron në rezidencën e tij verore në Mesdhe rreth datës 20 gusht, tha një diplomat evropian sot për Reuters. Takimi midis Macron dhe Merkel vjen...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se do t’i ofrojë “ndihmë të pakushtëzuar” shtetit libanez pas shpërthimit shkatërrues bë Bejrut, por gjithashtu paralajmëroi se nëse nuk do të implementohen reformat “Libani do të vazhdojë të...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Franca është në proces e sipër të dërgimit të ndihmave në Liban, pas shpërthimit masiv sot në portin e Bejrutit, njoftoi presidenti francez Emmanuel Macron. “Franca është krah për krah me Libanin. Gjithmonë”, shkoi në...
Lajme21 Korrik 2020
Marrëveshja e arritur për planin e rimëkëmbjes është për Bashkimin Europian momenti më i rëndësishëm që prej krijimit të euros, deklaroi sot presidenti francez, Emmanuel Macron disa orë pas fundit të samitit të Brukselit. Kjo...
Bota/Rajoni18 Korrik 2020
Jean Castex, kryeminsitri i ri i presidentit francez Emmanuel Macron, ka pranuar sot të pezullojë reformën e kontestuar të pensioneve duke u tërhequr ndaj kërkesave të protestuesve të njohur si “Jelekët e Verdhë”. Castex tha...
Bota/Rajoni17 Korrik 2020
Ky takim i jashtëzakonshëm i Këshillit Europian që do të zhvillojmë sot i është përkushtuar tërësisht planit të rimëkëmbjes dhe buxheti europian për këtë gjë është një moment i së vërtetës dhe i ambicies së...
Bota/Rajoni15 Korrik 2020
Skena paniku janë regjistruar në Paris. Ministrja e Industrisë, Agnes Pannier-Ruaxher, është filmuar e shqetësuar teksa vraponte pas makinës së saj për të marrë maskën, para se t’i bashkohej festimeve kombëtare të ditës së Bastisjes....

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.