Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Macron: Marrëveshja për planin e rimëkëmbjes momenti më i rëndësishëm që prej krijimit të euros

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Marrëveshja e arritur për planin e rimëkëmbjes është për Bashkimin Europian momenti më i rëndësishëm që prej krijimit të euros, deklaroi sot presidenti francez, Emmanuel Macron disa orë pas fundit të samitit të Brukselit.

  Kjo marrëveshje për një shumë prej 750 miliardë eur është fryt i një pune tre vjeçare mes Francës dhe Gjermanisë”, shtoi ai gjatë një interviste për stacionin televiziv TF1.

  Dëshiroj që bashkëqytarët tanë të kuptojnë rëndësinë e asaj që ndodhi gjatë këtyre katër ditëve dhe katër netëve”, theksoi presidenti francez, raporton ATSh.

  “Ne luftuam (…) Është momenti më i rëndësishëm i jetës së Europës tonë që prej krijimit të euros, që hyri në qarkullim më 1 janar 1999.

  I pyetur nëse “një taksë europiane” do të vendosej për financimin e këtij plani presidenti u përgjigj: “Me saktësi, nuk është tatimpaguesi francez ai që do të paguajë këtë borxh, por kompani të mëdha ndërkombëtare, ndoshta dhe europiane që do të paguajnë gradualisht këtë borxh përmes sistemit europian të taksave që do të ndërtojmë.

  Duke kujtuar se 27 vendet e BE-së ishin angazhuar, nën kushtet e marrëveshjes së nënshkruar sot, për krijimin e burimeve të reja të vetat, ai saktësoi që tre taksa ishin aktualisht nën studim, një taksë mbi plastikën jo të riciklueshme, taksë për gjigandët digjitalë dhe një taksë karboni.

  “Kjo taksë europiane që ne do të ndërtojmë së bashku do të na mundësojë rimbursimin e këtij borxhi që ne kontraktuam”, nënvizoi Emmanuel Macron.

  Emmanuel Macron konfirmoi se Franca do të merrte 40 miliardë euro nga ky plan rimëkëmbjeje dhe do të ishte përfituesi i tre në Europë pas Italisë dhe Spanjës.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Të tjera
  Vip05 Qershor 2023
  Këngëtari shqiptar, Korab Jetishi është takuar me aktorin e famshëm amerikan, John Josep Travolta. Këtë informacion e ka bërë të ditur vetë...
  Vip05 Qershor 2023
  Në fund të muajit prill, Fifi dhe partneri i saj Adis Patushi u bënë prindër të një djali – Theo Mal Patushi....
  Vip05 Qershor 2023
  Klea dhe Elgiti kurorëzuan mbrëmjen e djeshme dashurinë e tyre disavjeçare në martesë. Çifti mbajtën një dasmë madhështore në Himarë me të...
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.