×
Etiketë: erdogan
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Mediat turke shkruajnë se qeveria është e gatshme t’i ofrojë Azerbajxhanit të gjithë ndihmën që do të kërkohet. “Do t’i ofrojmë gjithçka u duhet, si iu duhet atyre”, citojnë mediat turke zyrtarët lokalë, ndërsa mëngjesin...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Nuk kanë të ndalur paralajmërimet drejt Greqisë nga presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan sa i përket situatës në Mesdheun Lindor. Nga njëra anë, ai duket i hapur për dialog me Greqinë dhe BE-në, ndërsa...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan lidhur me sulmin e Armenisë ndaj Azerbajxhanit tha se populli turk ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas. “Duke i shtuar edhe një të ri sulmeve kundër Azerbaxhanit, Armenia tregoi edhe njëherë...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Pas disa javësh tension e replika, presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike mes tyre, me qëllim çuarjen e mosmarrëveshjeve drejt dialogut. Siç njoftoi presidenca turke, Erdogan...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje sot Greqisë që të mos e çojë sërish dëm mundësinë për dialog, ndërkohë që të dy vendet kanë zgjedhur të ulin tensionet mes tyre për krizën në...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i kërkoi homologun të tij turk Recep Tayyip Erdogan, për t’u angazhuar për një çtensionim të situatës në Mesdheun Lindor, pas tensioneve të forta me Greqinë dhe Qipron, vende anëtare të...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Përplasjet në Mesdheun Lindor nuk janë fashitur ende, por Turqia duket e gatshme të hapë një tjetër front konflikti: ministria kombëtare turke paralajmëroi Armeninë “të mos luajë më zjarrin” pas vrasjes së një ushtari azer...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Teksa në Bruksel shprehin shqetësim për ndikimin turk në rajonin e Ballkanit, presidenti Rexhep Taip Erdogan duket i vendosur për të vijuar me të njëjtën strategji. Për t’i kthyer shpinën Ballkanit ai vendos disa kushte...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se Franca po drejtohet nga një president “i paaftë”. Erdogan dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron kanë shkëmbyer fyerje gjatë muajve të kaluar pasi kanë mosmarrëveshje për...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se Franca po drejtohet nga një president “i paaftë”. Erdogan dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron kanë shkëmbyer fyerje gjatë muajve të kaluar pasi kanë mosmarrëveshje për...
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Presidenti i Turqisë Erdogan i është kthyer ashpër homologut të tij francez duke i thënë se do të kishte probleme të mëdha me të personalisht. Përgjigja e presidentit francez erdhi pas deklaratave të Macronit në...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan zhvilloi biseda të ndara telefonike me homologët e tij nga Kosova dhe Serbia, njoftoi Drejtoria e Komunikimeve e Presidencës së Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Erdogan diskutoi zhvillimet rajonale...
Lajme09 Shtator 2020
Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan ka realizuar një bisedë-telefonike me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Kjo u bë e ditur në një publikim në rrjetin social Twitter, në faqen zyrtare të presidencës turke. Në të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.