Bota/Rajoni

Erdogan: Populli turk ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas

Erdogan: Populli turk ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas
23:04 | 27 Shtator 2020

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan lidhur me sulmin e Armenisë ndaj Azerbajxhanit tha se populli turk ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas.

“Duke i shtuar edhe një të ri sulmeve kundër Azerbaxhanit, Armenia tregoi edhe njëherë se është kërcënimi më i madh i paqes dhe qetësisë në rajon. Populli turk ashtu si gjithmonë edhe sot ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas me të gjitha mundësitë e tij”, tha Erdoğan në llogarinë e tij në Twitter.

“Edhe komuniteti ndërkombëtar që nuk mund të bëjë një reagim të nevojshëm dhe të mjaftueshëm përballë agresionit provokues të Armenisë tregoi edhe një herë standardin e tij të dyfishtë. Edhe trialiteti i Minskut i cili prej rreth 30 vitesh vazhdon qëndrimin e tij neglizhent, fatkeqësisht është larg sjelljes me përqendrim zgjidhjen. Teksa ftojmë popullin armen që të mbrojë të ardhmen e tij kundër qeverive të tyre që i përdorin ata si kukull dhe kundër atyre që i tërheqin në fatkeqësi ne i bëjmë thirrje gjithë botës të qëndrojë pranë Azerbajxhanit në luftën e tij kundër pushtimit dhe mizorisë”, tha Erdoğan.

“Në një bisedë telefonike sot me vëllain tim, presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev për të cilin dëshmova edhe njëherë qëndrimin e tij të fortë dhe të vendosur i kam thënë se Turqia me qasjen ‘një komb, dy shtete’ do të vazhdojë duke forcuar solidarizimin e saj me vëllezërit azerbajxhanas”, tha presidenti Erdoğan, transmeton Anadollu Agency.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera