[wp-story]

Bota/Rajoni

Erdogan bisedoi me Thaçin dhe Vuçiqin, pajtohen që të vazhdojnë bashkëpunimin

Erdogan bisedoi me Thaçin dhe Vuçiqin, pajtohen që të vazhdojnë bashkëpunimin
09:44 | 10 Shtator 2020

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan zhvilloi biseda të ndara telefonike me homologët e tij nga Kosova dhe Serbia, njoftoi Drejtoria e Komunikimeve e Presidencës së Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Erdogan diskutoi zhvillimet rajonale dhe hapat për të forcuar marrëdhëniet me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiqin, theksohet në njoftim.

Nga Drejtoria e Komunikimeve e Presidencës së Turqisë gjithashtu bëjnë të ditur se tre liderët u pajtuan të vazhdojnë bashkëpunimin e ngushtë dhe konsultimin mbi çështjet dypalëshe dhe rajonale.

Javën e kaluar, kryeministri i Kosovës dhe presidenti i Serbisë u takuan në një dialog dyditor të ndërmjetësuar nga SHBA në Washington ku ranë dakord për të normalizuar lidhjet ekonomike.

Beogradi dhe Prishtina nënshkruan marrëveshje ndaras me SHBA-në në të cilat Serbia ra dakord të zhvendoste ambasadën e saj në Kuds. Kosova dhe Izraeli ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet dhe të vendosin lidhje diplomatike.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera