×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Alarmohet Franca, raporton 16 mijë raste të reja nga Coronavirusi

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Franca raportoi të enjten 16 mijë raste të reja nga coronavirusi, shifër kjo rekorde që kur vendi u përball me pandeminë.

  Sipas medieve të huaja, numri i përgjithshëm i të prekurve në vend u rrit në 536 mijë, ndërsa deri më tani kanë ndërruar jetë 31 mijë persona.

  Kabineti i presidentit francez, Emmanuel Macron, njoftoi të mërkurën një seri masash të reja për ta ngadalësuar përhapjen e coronavirusit, përfshirë mbylljen e të gjitha bareve dhe restoranteve në Marsejë.

  Ndërkohë, zyrtarët evropianë të shëndetësisë u kërkuan të enjten në Bruksel vendeve anëtare të ndërmarrin hapa për të kontrolluar përhapjen e coronavirusit në vendet e tyre për të parandaluar rikthimin e masave të izolimit, të cilat ata i konsideruan shkatërruese për ekonominë.

  Ata thanë se me afrimin e motit të ftohtë është e nevojshme të shmanget një epidemi gripi në të njëjtën kohë me coronavirusin.

  Paralajmërimet vijnë ndërsa pjesa më e madhe e Evropës po sheh një rritje të rasteve me COVID-19 dhe një raund të ri masash kufizuese që synojnë ndalimin ose të paktën ngadalësimin e përhapjes së infeksionit.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Izraelitët kanë mbajtur protestë sot në Tel Aviv, për vuajtjet e shkaktuara njerëzve në Gaza. Demonstrata u ndërpre më vonë nga izraelitët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë një nga çiftet me të ndjekur të momentit. Në një video në ‘Instagram’ Luizi tregon se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar Bashkimin Evropian rreth zhvillimeve të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe fasilitimin nga...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Asamblistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se kanë bashkëpunuar sot me PDK-në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.