×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fauci: Rritja e numrit të infektuarve me Coronavirus në SHBA, është shkaktuar nga injorimi i masave mbrojtëse

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Rritja e papritur e numrit të personave të infektuar me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara, është shkaktuar kryesisht nga injorimi i rekomandimeve për të ruajtur distancën fizike dhe mbajtjen e maskave, ka deklaruar eksperti kryesor amerikan për sëmundje infektive, Anthony Fauci.

  Epidemiologu kryesor amerikan tha se shtimi i përditshëm i rasteve të infeksionit është më i theksuar në shtetet federale jugore dhe perëndimore, që nuk kanë ndjekur rekomandimet e autoriteteve shëndetësore që para hapjes së ekonomisë, të pritet që të ketë rënie të numrit të infektuarve, transmeton Telegrafi.

  “Është një recetë për katastrofë”, ka deklaruar Fauci për CNN, i cili njëherit është drejtor i Institutit Kombëtar për alergji dhe sëmundje ngjitëse.

  Siç raporton Reuters, ai shtoi se pasojat e përhapjes së virusit në komunitet tani janë të dukshme, gjë që është shumë e vështirë të frenohen në vendet siç janë burgjet, shtëpitë e pleqve ose fabrikat për përpunimin e mishit.

  Në SHBA janë regjistruar mbi 2.5 milionë persona që kanë rezultuar pozitiv në testin e coronavirusit, kurse mbi 125 mijë tjerë kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, dha dorëheqje nga kjo pozitë, për t’u bërë shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian në...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadorët e shteteve më të fuqishme në botë u bën bashkë të dielën në Klan Arena. Ata shkuan për të parë finalen...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.