×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiq ankohet për Ligjin e vlerave të UÇK-së: Është kundër serbëve, duan t’i arrestojnë të gjithë

  FrontOnline
  01 Gusht 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u deklarua për këtë nismë të Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës se sipas tij paska synim të krijoj bazë për t’i arrestuar të gjithë serbët në Kosovë.

  Vuçiq vet dhe disa zyrtarë të Listës Serbe shpesh kanë mohuar krimet e luftës së kryer nga njësite serbe gjatë luftës në Kosovë.

  Disa herë kjo çështje kishte nxitur debate të ashpra mes palëve si dhe reagime nga bashkësia ndërkombëtare ndaj palëve që të mos përkeqësojnë situatën.

  Vucic në hapjen e themelit të një spitali të ri në Beograd u pyet për shumë tema e njëra prej tyre ishte edhe nisma për ligjin e ri për vlerat e UÇK’së në Kosovë, ku u ankua e sipas tij qenka komplot i burgosjes i të gjithë serbëve.

  “Ligji për vlerat e luftës së UÇK’së, që e përgatiti Prishtina, është drejtuar kundër serbëve, e normalisht se e bënë këtë kundër serbëve pasi shqiptarët e adhurojnë të ashtuquajturën UÇK. Me këtë ata duan të vendosin delikt verbal, të detyrojnë të gjithë serbët të mendojnë si ta, e nëse ju shkon mendja ndryshe atëherë shkojnë në burg. Është bërë modë në rajon që nuk mund të thoni asgjë nëse keni mendim të kundërt. I kanë saktësuar modelet e të vërtetës dhe nëse dilni nga këto korniza të vërtetës së pari nisë një përndjekje e përgjithshme në media, e tani po i shoh se duan të arrestojnë të gjithë. Por, kjo vetëm do të bashkoj popullin serb në Kosovë e Metohi, e do ta kenë shumë të vështirë t’i ndryshojnë mendimin njerëzve tanë.”

  Qeveria e Republikës së Kosovës, në pajtim me përfundimet e Kuvendit të Republikës së Kosovës ka dhënë mendimin për nismën legjislative për Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  Ambasadori i SHBA’së në Kosovë, Philip Kosnett, kishte kundërshtuar këtë nismë po ashtu, kur tha se ligji i propozuar është mënyrë e gabuar për të treguar respekt për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. “Ligji e kriminalizon lirinë e shprehjes, frikëson qytetarët dhe është i kushtueshëm. Ligji largon nga përpjekjet praktike për ta kuptuar dhe mësuar historinë e Kosovës. Kur do t’i shohim partitë që të rifokusojnë energjitë e tyre në ekonomi dhe në COVID-19?”, ka shkruar diplomati amerikan.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Të tjera
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...
  Vip14 Qershor 2024
  Ish-konkurrentja e BBVA3 dhe moderatorja Erjola Doçi intervistoi Jul Dedën në emisionin më të ri që startoi në Top Channel, Top Arena. Mes...
  Lifestyle14 Qershor 2024
  Është i ri me moshë, por ka arritur ta përvetësoj talentin e tij prej frizeri si askush tjetër. I riu nga Prishtina,...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në manifestimin për shënimin e 25-vjetorit të çlirimit të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.