Lajme

Vdekjet nga Coronavirusi mbahen sekrete, VV-ja i lyp përgjegjësi ministrit Zemaj

Vdekjet nga Coronavirusi mbahen sekrete, VV-ja i lyp përgjegjësi ministrit Zemaj
18:49 | 08 Korrik 2020

Me rritjen e rasteve me Coronavirus në Kosovë, është shtuar edhe numri i vdekjeve. Aktualisht në Kosovë janë shënuar 82 raste të vdekjes të personave që përveç Coronavirusit thuhet se kishin edhe sëmundje të tjera shoqëruese, raporton Front Online.

Të paktën kështu është bërë e ditur nga përditësimi i të dhënave nga IKSHPK-ja, dhe nga konstatimet e mjekëve të Klinikave në të cilat janë duke u trajtuar të prekurit me virusin Covid-19.

Edhe pse në fillim të raportimit të rasteve të vdekjes nga institucionet shëndetësore në vend, janë dhënë detaje mbi identitetin e viktimave, tashmë një gjë e tillë nuk po bëhet.

Nga e shtuna kur për një ditë vdiqën 9 persona, e ku 5 prej tyre dyshohet se vdekjen e gjetën pas problemit me oksigjen, nga institucionet shëndetësore, nuk është duke u dhënë asnjë detaj mbi identitetin e viktimave.

Mosbërja publike e inicialeve, vitit të lindjes dhe të qytetit prej nga vijnë viktimat ka shqetësuar edhe anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenies Sociale në Kuvendin e Kosovës.

VV-ja e fton ministrin Zemaj për raportim në Komisionin për Shëndetësi

Anëtarja e këtij Komisioni e cila vjen nga Lëvizja Vetëvendosje, Labinotë Demi-Murtezi, ka thënë për Front Online, se kanë ftuar në raportim ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtuesit e SHSKUK-së, për gjendjen e krijuar në vend me Coronavirus.

“Ne funksion të krejt këtyre paqartësive që keni përmendur, ne anëtarët e Komisionit për Shëndetësi nga LVV-ja i kemi dërguar një letër kryetares së Komisionit që ta ftojë në raportim ministrin Zemaj dhe drejtuesit e SHSKUK-së. Kemi kërkuar që kjo mbledhje më së voni të mbahet në ditën e premte, ftesa i është dërguar ministrit dhe ne tani vetëm po presim konfirmimin”, ka thënë ajo për Front Online.

Në dokumentin që e ka siguruar Front Online, deputetët e VV-së që janë anëtarë të Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenies Sociale: Fitim Uka, Labinotë Demi-Murtezi dhe Fitim Haziri, theksohet që kjo ftesë i është drejtuar ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtuesve të ShSKUK-së, për të raportuar në lidhje me menaxhimin e pandemisë.

“Presim që këtë kërkesë ta trajtoni me urgjencë dhe ta ftoni në raportim z.Zemaj dhe drejtuesit e ShSKUK-së, për të raportuar në lidhje me menaxhimin e pandemisë nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë dhe ShSKUK-së, duke pas parasysh rritjen e pakontrolluar të të infektuarve dhe numrin e madh të vdekjeve nga pandemia Covid-19”, thuhet në këtë kërkesë, drejtuar kryetares së
Komisionit, Albena Reshitaj për aprovim.

Të shqetësuar ata janë edhe për numrin e lartë të vdekjeve që janë shënuar nga data 1 korrik.

“Në bazë të të dhënave të Institutit Kombëtar për Shëndetësi Publike vetëm nga 1 korriku e deri më sot (dt. 07 korrik 2020), pra për 7 ditë, 828 qytetarë janë infektuar me Covid-19, ndërsa 287 pacientë kanë vdekur si pasojë e këtij virusi. Kjo gjendje është alarmante dhe shumë shqetësuese. Shëndeti publik është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e bartësve të institucioneve të Kosovës.
Kërcënimi me të cilin janë duke u ballafaquar qytetarët këto ditë kërkon reagim të shpejtë dhe efikas për të mbrojtur shëndetin e tyre”, thuhet në këtë kërkesë.

MSH dhe QKUK: IKSHPK-ja përgjegjëse për publikimin e rasteve

Front Online ka pyetur në Ministrinë e Shëndetësisë dhe në QKUK, se pse nuk janë duke u dhënë detaje mbi identitetin e viktimave nga Coronavirusi. Të dy palët kanë thënë që për këtë gjë përgjegjës është Instituti Kombëtarë i Shëndetësisë Publike.

“Të gjitha rastet i raportohen IKSHPK-së dhe ato përfshihen në raportin 24 orësh. Familjaret informohen, komunat prej nga vijnë ata gjithashtu dhe kujtdo qe i intereson: inicialet, mosha, vendbanimi dhe a ka pasur sëmundje te tjera shoqëruese përveç Covid-19, mund të informohet”, është bërë e ditur në përgjigjen e Zyrës për Informim në Ministrinë e Shëndetësisë, për Front Online.

Në ndërkohë nga QKUK-ja, kanë thënë që publikimin e rasteve e bën vetëm IKSHPK-ja, pa dhënë detaje më shumë.

Front Online gjatë ditës ka tentuar të marrë një deklaratë edhe nga IKSHPK-ja, por të njëjtit nuk kanë qenë të interesuar që të deklarohen për mediumin tonë. /Front Online/

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera