×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të rinjtë e infektuar me koronavirus “mund të kenë nxitur shpërthimet e reja në Evropë”

  FrontOnline
  29 Korrik 2020

  Drejtori rajonal për Evropën në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Hans Kluge, ka thënë se rritja e numrit të të infektuarve te moshat e reja, mund të ketë ndikuar në shpërthimet e fundit të koronavirusit në këtë kontinent.

  Ai ka thënë për BBC-në se autoritetet duhet të komunikojnë më mirë me pjesëtarët e rinj të shoqërisë.

  “Një numër në rritje shtetesh janë duke u përballur me shpërthime të lokalizuara dhe raste të reja. Çfarë ne dimë është se kjo është pasojë e ndryshimit të sjelljes shoqërore”, ka thënë ai.

  “Ne jemi duke pranuar raporte nga disa autoritete shëndetësore të rritjes së numrit të të infektuarve në mesin e të rinjve. Prandaj për mua, kjo është thirrje e mjaftueshme për të rimenduar sesi po i përfshijmë të rinjtë”.

  Kluge ka thënë se si baba i dy vajzave e kupton se të rinjtë “nuk duan t’iu ikë vera”.

  Mirëpo ai ka shtuar: Ata kanë përgjegjësi ndaj vetes, prindërve të tyre, gjyshërve dhe komunitetit, dhe ne e dimë tani si të aplikojmë sjellje të mira për shëndetin, andaj le të përfitojmë nga kjo njohuri”.

  Gjermania dhe Spanja janë dy prej shteteve evropiane që së fundmi janë përballur me rritje të numrit të personave të infektuar me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.