×
Etiketë: parlamentin
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Parlamenti i Malit të Zi seancën konstituive do ta mbajë më 23 shtator. Këtë e bëri të ditur kryetari i Kuvendit, Ivan Brajoviq, pas një takimi konsultativ me përfaqësuesit e listave zgjedhore. “Propozimi u pranua...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Qytetarët në Mal të Zi votojnë sot për parlamentin e ri, si dhe për Asamblenë Komunale në pesë komuna. Këto zgjedhje janë mjaft të rëndësishme për Malin e Zi, veçanërisht lidhur me aspiratat e vendit...
Bota/Rajoni28 Gusht 2020
Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në Shqipëri Besa Shahini ka thënë se me themelimin dhe angazhimin e vazhdueshëm të “Parlamentit të Nxënësve” – organ këshillimor pranë kësaj ministrie – është çuar përpara interesi i...
Lajme20 Korrik 2020
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, shkoi në Hagë një ditë pas përfundimit të presidentit Thaçi dhe takoi disa udhëheqës të Gjykatës Speciale. Por ky veprim i eurodeputetes gjermane, zgjoi kritika të...
Bota/Rajoni02 Korrik 2020
Shqiptarët në Luginë do të përfaqësohen nga tre deputetë shqiptarë në Parlamentin e Serbisë. Lajmin e ka dhënë Shaip Kamberi. “Tre mandate për deputet të siguruara tashmë nga “ADSH- Lugina e Bashkuar”, si rezultat i...
Bota/Rajoni01 Korrik 2020
Të paktën 50 kompjuterë, tableta dhe pajisje të tjera të anëtarëve të Parlamentit Evropian janë vjedhur gjatë krizës së shkaktuar nga pandemia koronavirus. Shumica e grabitjeve ndodhën në kohën kur ndërtesa e Parlamentit Evropian ishte...
Lajme25 Qershor 2020
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë vizitës zyrtare në Bruksel, takimin e parë e ka zhvilluar me Kryesuesin e Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, me të cilin bisedoi...
Front TV22 Qershor 2020
Zgjedhjet e së dielës në Serbi, dhe fitimi i dy apo tre ulëseve në Parlament nga shqiptarët, ishte dëshmia për një unifikim të spektrit politik shqiptarë në shtetin fqinj. Partia për Veprim Demokratik, Alternativa për...
Bota/Rajoni22 Qershor 2020
Pas numërimit të 93.4% të votave për zgjedhjet parlamentare dhe lokale në Serbi, partitë shqiptare të grupuara nën koalicionin Alternativa Demokratike Shqiptare kanë fituar deri tani tri vende në parlamentin serb, sipas Qendrës serbe për...
Lajme21 Qershor 2020
Partitë Shqiptare në Luginë të Preshevës mund të përfaqësohen me 4 deputetë në Parlamentin e Serbisë, rekord ky që nuk është arritur deri më tani, pasi që maksimumi i deputetëve shqiptarë në këtë Parlament ka...
Lajme21 Qershor 2020
Partitë Shqiptare në Luginë të Preshevës mund të përfaqësohen me 4 deputetë në Parlamentin e Serbisë, rekord ky që nuk është arritur deri më tani, pasi që maksimumi i deputetëve shqiptarë në këtë Parlament ka...
Lajme21 Qershor 2020
Alternativa Demokratike Shqiptare ka fituar 4 ulëse në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, bëhet e ditur sipas rezultateve preliminare. Shqiptarët garuan në një listë të përbashkët në zgjedhjet e 21 qershorit pasi u arrit konsensusi politik...
Bota/Rajoni19 Qershor 2020
Parlamenti Evropian miratoi te enjten, amendamentin me 15 kushte për qeverinë në Shqipëri para nisjes së negociatave. Me 388 vota pro, 280 kundër dhe 19 abstenime, u miratua amendamenti i Grupit të Partive Popullore Europiane....

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.