Lajme

Shqiptarët thyejnë rekordin, me 4 deputetë në Parlamentin e Serbisë

Shqiptarët thyejnë rekordin, me 4 deputetë në Parlamentin e Serbisë
22:36 | 21 Qershor 2020

Partitë Shqiptare në Luginë të Preshevës mund të përfaqësohen me 4 deputetë në Parlamentin e Serbisë, rekord ky që nuk është arritur deri më tani, pasi që maksimumi i deputetëve shqiptarë në këtë Parlament ka qenë dy, raporton portali Front Online.

Gazeta serbe Blic raporton se SNS, partia e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i ka fituar 187 mandate, 32 i ka fituar SPS-ja e Ivica Daçiqit, etj. Përndryshe, unifikimi i faktorit politik shqiptar në Luginë të Preshevës ka ndodhur me insistim të kryediplomatit shqiptar, Gent Cakaj dhe drejtuesce të institucioneve të Republikës së Kosovës. /Front Online/

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera