×
Etiketë: Shqiptarët
Bota/Rajoni25 Prill 2022
Një banesë 200 vjeçare në Krujë, pasqyron arkitekturën e hershme të ndërtimit dhe stilin e veçantë. Që pas tërmetit të vitit 2019 objekti rrezikon të shkatërrohet prandaj pronarët e saj të moshuar apelojnë për rikonstruksionin...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi ka vendosur të përdorë flamurin kombëtar shqiptar si simbolin e tyre në Mal të Zi. Qeveria malazeze dha pëlqimin e saj rreth përdorimit të flamujve, himneve dhe...
Lajme22 Shtator 2020
Ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Anton Berisha, ka folur sot për angazhimin amerikan në procesin e normalizimit ekonomik në mes të Kosovës dhe Serbisë. Berisha ka thënë se Kosova dhe shqiptarët janë përfituesit më të...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Komuniteti shqiptar ka jetuar në territorin e Ukrainës që nga fundi i shekullit 18 – fillimi i shekullit 19. Shqiptarët Ortodoksë kanë emigruar fillimisht në Bullgari, më pas kanë emigruar  së bashku me gagauzët dhe...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve, në lagjen Gjorçe Petrov, në dalje të Shkupit në drejtim të...
Sport20 Shtator 2020
Tifogrupi “Komitët” i Vardarit vazhdojnë thirrjet raciste ndaj shqiptarëve pasi institucionet e Maqedonisë nuk i ndalin. Thirrën “shqiptari i vdekur, është shqiptar i mirë” edhe javës së kaluar e Qeveria kërkoi hetime nga Prokuroria. Asgjë...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Nëpërmjet një reagimi në Facebook, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bëri me dije se Qeveria e Shqipërisë ka vendosur t’i japë mbështetjen e nevojshme financiare Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Presidenti Ilir Meta, ka folur edhe lidhur me zgjedhjte e 25 prill, të vitit të ardhsëm. Në intervistën “Pa maskë” ai thotë se kryeministri aktual i vendit është në panik andaj bën marrëzira të papranueshme,...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë Genc Cakaj, vazhdimisht ka qenë aktiv për të mbrojtur e përkrahur shqiptarët anë e kënd. Ndërsa tani ka theksuar se Qeveria e Shqipërisë pas shpërndarjes falas të materialeve...
Lajme15 Shtator 2020
Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas vdekjes së politikanit dhe aktorit të njohur kosovar, Adem Mikullovci. Me këtë rast, Haradinaj ka thënë se Mikullovci arriti të mbaj gjallë ndjenjën kombëtare në rrethana të...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq deklaroi sot se Serbia ka rinovuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara në nivelin më të lartë në Washington pas shumë vitesh. Ai ka theksuar se...
Lajme12 Shtator 2020
Avokati Arianit Koci ka kërkuar nga Kryetari i Partisë “Ura” në Mal të Zi, Dritan Abazovic, të ofrojë siguri më shumë për shqiptarët në këtë shtet. Ai ka thënë se ka pasur një situatë të...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Përfundimisht edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës bëhen pjesë aktive e diplomacisë shqiptare. Si pjesë e ndërmarrjes strategjike e programatike për të forcuar rrolin e Luginës së Preshevës në diplomaci është emëruar Valon Gashi si...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.