×
 • Lajme
 • Lajme

  Shqiptarët bëhen me 4 deputetë në parlamentin e Serbisë

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Alternativa Demokratike Shqiptare ka fituar 4 ulëse në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, bëhet e ditur sipas rezultateve preliminare.

  Shqiptarët garuan në një listë të përbashkët në zgjedhjet e 21 qershorit pasi u arrit konsensusi politik mes partive në Luginë të Preshevës dhe Medvegjë.

  Rezultati u arrit përkundër faktit që disa shqiptarë të Luginës nuk u lejuan të votojnë.

  Në përgjithësi, Partia e Aleksandar Vuciq SNS ka fituar 62.5% të votave dhe ka arritur një fitore bindëse në zgjedhje. Parashihet që SNS të kenë 180 ulëse.

  Ndërkohë votimi për zgjedhjet parlamentare në Serbi është mbajtur edhe në komunat me shumicë serbe në Kosovë. Sipas OSBE’së, që ka monitoruar këto zgjedhje, mbi 55 mijë votues kanë ushtruar të drejtën e tyre për votë në Kosovë. /Express/

  rom His Teach

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Autoritet e Shqipërisë, më 31 korrik në Tiranë e arrestuan ish-ushtarin e UÇK-së, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykata Speciale të Kosovës...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar sot për në Berlin të Gjermanisë. Atje kryeministri Kurti, i shoqëruar edhe nga...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, përmes një postimi në facebook ka treguar se pas datës së 20 dhjetorit punimet do...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Adri është treguar njohës i historisë. Këtë e dëshmoi teksa bisedonte me Lindën. Me të ai...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Buci ka pranuar disa dhurata sot. E ato ia ka sjellë e fejuara e tij Verona,...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorja e cila është eliminuar nga Big Brother VIP Kosova, Brikenda u ka sjellë ëmbëlsirë banorëve. Nga ky gjest janë gëzuar shumë...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, kanë vazhduar të argëtohen duke kënduar dhe valëzuar. Adri derisa këndonte, Mirdoni dhe Alba vallëzonin. Kjo...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, kanë gjetur disa mënyra interesante për tu argëtuar. Ata kanë bërë prova në vallëzim dhe këndim,...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Lumi dhe Ganiu kanë debatuar për lojën e njëri-tjetrit brenda shtëpisë. Lumi e ka kritikuar Ganiun...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.