×
Etiketë: dollarë
Lajme02 Shtator 2020
Fondacionet për Shoqëri të Hapur njoftuan sot se planifikojnë të dhurojnë 1,500,000 dollarë për të ndihmuar institucionet e Kosovës në luftën kundër pandemisë së COVID-19. Fondet emergjente do të shfrytëzohen nga Fondacioni i Kosovës për...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Presidenti Donald Trump është i gatshëm të nënshkruajë një paketë lehtësuese ndaj pasojave të koronavirusit prej 1.3 trilionë dollarësh, njoftoi të premten një ndihmës i lartë i tij, por kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Administrata amerikane e ushqimit dhe ilaçeve (FDA) aprovoi përdorimin e një testi për koronavirus nga Laboratorët Abbott, i cili nxjerr rezultatin në 15 minuta dhe kushton vetëm 5 dollarë, shkruan Forbes. Abbott tha se planifikon të...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Industria e turizmit global është shkatërruar nga pandemia me koronavirus me 320 miliardë dollarë humbje në eksport në pesë muajt e parë të vitit, dhe me më shumë se 120 milionë vende të punës në...
Bota/Rajoni19 Gusht 2020
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), një iniciativë e udhëhequr nga OKB për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve Covid-19 po përballet me një hendek të madh fondesh. ”Projekti, i njohur si ‘Access to...
Bota/Rajoni18 Gusht 2020
Fondi pensional i Norvegjisë, "i rëndë" 1.15 bilion dollarë, njoftoi sot se ka pësuar humbje prej 21.27 miliardë dollarësh në gjysmën e parë të vitit për shkak të rënies së aksioneve dhe çmimeve të pasurive...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Themeluesi i Microsoft, Bill Gates bëri me dije se së bashku me fondacionin e tij ka planifikuar të shpenzojë 150 milionë dollarë për vaksinën e koronavirusit. Kjo shumë do të jepet për të mundësuar shpërndarjen...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
Mark Zuckerbeg i është bashkuar klubit të ultra të pasurve në botë. Drejtori i Përgjithshëm i Facebook (FB) të enjten u bë një ‘centibillionaire’ (dikush që vlen të paktën 100 miliardë dollarë), shkruan CNN, transmeton...
Bota/Rajoni05 Gusht 2020
Autoritetet australiane kanë njoftuar se do t’ia dhurojnë Libanit dy milionë dollarë australianë si ndihmë pas shpërthimit shkatërrues që ndodhi të martën në Bejrut, ku humbën jetën më shumë se 100 persona. Lajmin për dhurimin...
Bota/Rajoni05 Gusht 2020
Serbia po vazhdon të furnizohet me armatim nga dy shtetet mike të saj, shteti i Rusisë dhe aj i Kinës, por çka vihet në pah është se armatosja e serbëve nuk po komentohet dhe nuk...
Bota/Rajoni30 Korrik 2020
Maqedonia e Veriut ka marrë 1.5 milionë dollarë nga SHBA-të për luftën ndaj coronavirusit, prej gjithsej 10 milionëve që administrata amerikane i ka ndarë për rajonin. Ndihma për Maqedoninë ka qenë për sisteme laboratorike, ndjekje...
Bota/Rajoni30 Korrik 2020
Pas disa muajsh në karantinë dhe me të ardhura fare të pakta për turizmin, disa vende po bëjnë gjithçka për të tërhequr turistët e huaj, shkruan a2 CNN. Për shembull, Kankuni në Meksikë ka nisur...
Bota/Rajoni28 Korrik 2020
Një burrë nga Florida është akuzuar se ka marrë 3.9 milionë dollarë në formë huaje nga Programi i Mbrojtjes së Biznesit të Vogël si ndihma për krizën e Covid-19, por në fakt i përdori për...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.