×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Fushatës kërkimore anti Covid-19 i mungojnë miliarda dollarë fonde

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), një iniciativë e udhëhequr nga OKB për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve Covid-19 po përballet me një hendek të madh fondesh.

  ”Projekti, i njohur si ‘Access to Covid-19 Tools Accelerator (ACT)’ ka marrë zotimin prej 2,5 miliardë dollarësh”, deklaroi një zëdhënës i OBSH-së në Gjenevë, raporton ATSh.

  Agjencia e Shëndetit së Kombeve të Bashkuara vlerëson se 31,3 miliardë dollarë janë të nevojshëm për të financuar ACT për një periudhë fillestare 12-mujore.

  Nisma, e cila u nis në një konferencë të donatorëve në Bruksel në maj, mbështet shpërndarjen e barabartë të vaksinave dhe ilaçeve në të ardhmen në vendet në zhvillim dhe ato të zhvilluara.

  ACT përfshin fonde të mëdha filantropike të shëndetit, si fondacioni ”Bill dhe Melinda Gates”, ”Gavi” dhe ”Wellcome Trust” me bazë në Britaninë e Madhe.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.