×
Etiketë: obsh
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Në shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjetër mbyllje. Në Itali ka...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Një numër rekord prej dy milionë rastesh të reja me Covid-19 janë regjistruar nga 14 deri në 20 shtator (+ 5% krahasuar me javën e mëparshme), por numri i vdekjeve ra me 10%, deklaroi Organizata...
Lajme18 Shtator 2020
Fuqitë e mëdha ende nuk po arrijnë ta luftojnë së bashku pandeminë, tha sot kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ndërsa agjencia e OKB numëroi më shumë se 30 milionë raste COVID-19...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Niveli i transmetimit të COVID-19 është alarmant në Europë, theksoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) që u shpreh e shqetësuar për lehtësimin e karantinës së vendosur ose të parashikuar në disa vende, përfshirë dhe...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Përshëndetja me bërryl, e cila u shndërrua në një zakon pas shpërthimit të epidemisë së koronavirusit, duhet të shmanget, pasi është shumë e rrezikshme. Të paktën kështu pretendon kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha sot kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori nuk ka parë...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shprehu sot shqetësimin e saj në lidhje me situatën e pandemisë së COVID-19 në Republikën Çeke dhe reduktimin e planifikuar të qeverisë për gjurmimin e kontakteve. “Nuk ka ndonjë alternativë...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi të shtunën se njerëzit me të rrezikuar nga virusi duhet të jenë të parët të cilët duhet të kenë qasje mbi vaksinën kundër Covid-19. Organizata...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Evropa mund të jetojë me COVID-19 dhe pa vaksina nëse kontrollon me sukses vatrat e nxehta duke zbatuar masa të lokalizuara emergjence, tha të martën drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Hans...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Më shumë se 90 për qind e vendeve janë përballur me përkeqësimin e shërbimeve shëndetësore për shkak të pandemisë së COVID-19, ndërsa kujdesi mjekësor i fituar për dekada të tëra mund të “shembet” brenda një...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), e akuzuar nga SHBA për keqmenaxhim të pandemisë COVID-19, njoftoi sot krijimin e një komiteti për të vlerësuar efikasitetin e Rregullores Ndërkombëtare të Shëndetit (RSI) përballë urgjencave. “Më herët sot,...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Pandemia e koronavirusit në Europë po hyn në një moment delikat me nisjen e vitit të ri shkollor. Edhe pse klasat me nxënës deri tani nuk kanë luajtur rol në përhapjen e kovidit, provat e...
Lajme27 Gusht 2020
Në ceremoninë̈ e pranim-dorëzimit të oksigjeno koncentratorëve, donacion i OBSH-së për QKUK-në, ministri i Shëndetësisë̈ Armend Zemaj theksoi se po e pranojnë një donacionin e radhës, që për nga cilësia dhe sasia ndihmon shumë në...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.