×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSh: Hapja e shkollave, moment delikat

  FrontOnline
  27 Gusht 2020

  Pandemia e koronavirusit në Europë po hyn në një moment delikat me nisjen e vitit të ri shkollor.

  Edhe pse klasat me nxënës deri tani nuk kanë luajtur rol në përhapjen e kovidit, provat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregojnë se të rinjtë e kalojnë virusin te të tjerët.

  Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Europën, e krahasoi të enjten sëmundjen e kovidit-19 me një tornado që me ftohjen e motit do të godasë moshat më të mëdha.

  Prandaj, Kluge rekomandon që para dimrit, më të moshuarit të vaksinohen nga gripi.

  “Koronavirusi nuk i vdes të rinjtë, por ai është si një tornado me bishtin e gjatë. Të rinjtë në dimër janë në kontakt më të ngushtë me popullatën e vjetër. Pa bërë parashikime, presim që dikur të shtohen shtrimet në spitale dhe të rritet vdekshmëria e tyre.”

  Më shumë se gjysma e shteteve dhe territoreve europiane që bëjnë pjesë në OBSH raportojnë rritje me mbi 10 për qind të rasteve të reja me kovid.

  Ndryshe nga fillimi i vitit, organizata thotë se tani komuniteti shkencor ka më shumë njohuri për ta administruar përhapjen e virusit në shoqëri, dëmet e tij në ekonomi dhe sistemin arsimor.

  Përgatitjet për vitin e ri shkollor kanë nisur në Europën Qendrore dhe atë Juglindore duke ndërthurur metodat tradicionale të mësimit me ato nëpërmjet internetit.

  Shqipëria do i hapë shkollat më 14 shtator, me protokolle sigurie të hartuara nga ekspertët e Ministrisë së Arsimit, me disa turne dhe orare të shkurtuara.

  Për shkak të situatës epidemiologjike, rifillimi i vitit shkollor në Maqedoninë e Veriut është shtyrë për në 1 tetor; në Kosovë, autoritetet kanë miratuar nisjen e mësimit me tri faza nga 1 shtatori për parashkollorët deri më 10 shtator për nxënësit e klasave të shtata e sipër.

  Në Francë dhe Britani, nga 1 shtatori mësuesit do jenë të detyruar të mbajnë maska në klasa; shkollat në Itali do rihapen më 14 shtator me klasa më të vogla, ndërsa në Gjermani dhe Spanjë, përparësi i është dhënë higjienizimit të shpeshtë të ambienteve dhe distancimit social.

  UNICEF-i njoftoi të enjten se 460 milionë apo një e treta e fëmijëve në botë nuk mundën të sigurojnë mësimin nga distanca në muajt e pranverës kur thuajse i gjithë planeti mbylli shkollat prej pandemisë, ndaj agjencia ftoi qeveritë të përshtatin politikat për këtë sfidë të re.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se sanksionet e BE-së kundër Kosovës dhe të Kosovës kundër Serbisë kanë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Në kuadër të vizitës së saj në Luksemburg, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, me ftesë të Dukës së...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia ka arrestuar pesë të dyshuar lidhur me grabitjen e ndodhur më 1 qershor, në fshatin Stanoc të Vushtrrisë. Atyre iu vendosen...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës, respektivisht, njësiti i hetimeve të stacionit policor Qendra me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka shprehur ankesa se nuk pati asnjë iniciativë, nga palët kosovare dhe ajo serbe, për...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka lëshuar një njoftim në lidhje me thirrjet dhe publikimet nga faqe të ndryshme në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.