×
Etiketë: mungojnë
Lajme16 Shtator 2020
Në sistemin shëndetësor të Kosovës vazhdojnë të mungojnë gjërat elementare. Në Qendrën Klinike Universitare (QKUK), kryeqendrën shëndetësore të vendit, nuk ka mjaftueshëm karroca për bartjen e pacientëve. Si pasojë e mungesës së tyre, Klinika Emergjente...
Lajme05 Shtator 2020
Vetëm njëra prej tri terapive për trajtimin e pacientëve me Covid-19 gjendet në stoqet e barnatoreve të QKUK-së. Aktualisht QKUK-ja ka në dispozicion hidroksiklorokinën, e cila rekomandohet për trajtim tek pacientët me Covid-19. Megjithatë, ky...
Bota/Rajoni19 Gusht 2020
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), një iniciativë e udhëhequr nga OKB për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve Covid-19 po përballet me një hendek të madh fondesh. ”Projekti, i njohur si ‘Access to...
Lajme09 Gusht 2020
Për më shumë se dy javë në Kosovë ka mungesë të dy llojeve të barnave që po përdoren për trajtimin e pacientëve me koronavirus. Bëhet fjalë për Fraksiparine dhe Ciprofloksacine, të cilat përdoren për pacientët...
Bota/Rajoni17 Korrik 2020
Ligjbërësit në Tajvan “hodhën” grushte dhe balona uji brenda sallës së Kuvendit të premten, përleshja e tretë parlamentare brenda dy javësh, mbi emërimin e kreut të një institucioni të lartë qeveritar. Sipas mediave të huaja,...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Bregdeti i Dhërmiut u ndot të dielën nga rrëke uji që sollën me vete inerte dhe mbetje. Është viti i 5 që sa herë ka shira të rrëmbyeshëm, përrenjtë fryhen jo vetëm nga uji por...
Lajme18 Qershor 2020
Ka nisur në Qeveri të Kosovës takimi i liderëve të disa partive politike në vend me kryeministrin e vendit, Avdullah Hotin. Hoti i ka ftuar liderët e të gjitha partive në takim për të diskutuar...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.