Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Dy barnat kryesore me të cilat trajtohen pacientët në gjendje të rëndë mungojnë në Kosovë

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Për më shumë se dy javë në Kosovë ka mungesë të dy llojeve të barnave që po përdoren për trajtimin e pacientëve me koronavirus.

  Bëhet fjalë për Fraksiparine dhe Ciprofloksacine, të cilat përdoren për pacientët me gjendje të rëndë shëndetësore.

  Mosunifikimi i çmimeve të barnave në Kosovë dhe kërkesa e madhe në Evropë për sigurimin e këtyre barnave kanë bërë që në vendin tonë të ketë mungesa të tilla, thonë farmacistët.

  Thonë se meqë familjarëve u duhet vetë t’i blejnë barnat për pacientët e shtrirë, kërkesat janë të mëdha.

  Njëjtë kanë deklaruar edhe përfaqësues nga Oda e Farmacistëve të Kosovës.

  Një tjetër farmacist, i cili nuk ka dashur të prononcohet, ka thënë se vetëm të shtunën ka pasur më shumë së 50 kërkesa për këto dy lloje barnash.

  Por, nga Shoqata e Distributorëve të Barnave kanë thënë se të hënën do të furnizohen me këto barna. Megjithatë, kryetari i kësaj shoqate ka thënë se nuk duhet bërë panik.

  Avdullahu ka pranuar që ka sasi të vogla të këtyre dy produkteve.

  Megjithatë, ai u ka bërë thirrje OBSH-së e IKSHPK-së që t’i lajmërojnë me kohë për protokollet të cilat hyjnë, në mënyrë që t’i sigurojnë ato me kohë.

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sot ka filluar “Java e Sigurisë në Komunitet”, ku policia do të ketë aktivitete nëpër rajone të vendit, deri më 14 qershor....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...
  Vip05 Qershor 2023
  Këngëtari shqiptar, Korab Jetishi është takuar me aktorin e famshëm amerikan, John Josep Travolta. Këtë informacion e ka bërë të ditur vetë...
  Vip05 Qershor 2023
  Në fund të muajit prill, Fifi dhe partneri i saj Adis Patushi u bënë prindër të një djali – Theo Mal Patushi....
  Vip05 Qershor 2023
  Klea dhe Elgiti kurorëzuan mbrëmjen e djeshme dashurinë e tyre disavjeçare në martesë. Çifti mbajtën një dasmë madhështore në Himarë me të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.