×
 • Lajme
 • Lajme

  Mungojnë barnat për trajtimin e pacientëve me Covid-19

  FrontOnline
  05 Shtator 2020

  Vetëm njëra prej tri terapive për trajtimin e pacientëve me Covid-19 gjendet në stoqet e barnatoreve të QKUK-së.

  Aktualisht QKUK-ja ka në dispozicion hidroksiklorokinën, e cila rekomandohet për trajtim tek pacientët me Covid-19. Megjithatë, ky institucion nuk ka bërë të ditur se sa është sasia e këtij bari në stoqe, shkruan KOHA.

  “Ju njoftojmë se Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës është i furnizuar me sasi të mjaftueshme me Hydroxychloroquine”, është thënë në këtë përgjigje.

  Ndërsa, Shërbimi Klinik, Spitalor e Universitar i Kosovës (SHKSUK) pret që të furnizohet me dy barnat e tjera antivirale, përkatësisht Remdesevir dhe Favipiravir.

  “Sa u përket produkteve të tjera, presim së shpejti, pas aprovimit të ministrit të Shëndetësisë të propozimit të Grupit profesional të Agjencisë së Kosovës për Produkte dhe Pajisje Medicinale për zbatimin e masave të veçanta që AKPPM-ja të lëshojë licencë importi pa autorizim të marketingut për produktet për përdorim tek pacientët me Covid-19 si: Remdesivir, Favipiravir, por edhe Hydroxychloroquine”.

  Infektologët thonë se kanë parë efekte pozitive tek pacientët e trajtuar deri më tani me Hidroksiklorokinën.

  “Hidroksiklorokinën e kemi në dispozicion dhe e kemi aplikuar prej fillimit. Atë e kemi përdorur prej marsit tek rastet indikative pothuajse tek secili pacientë. Te trajtimi i pacientëve nuk është me rëndësi vetëm dhënia e barit, por edhe koha e dhënies. Gjetja e kohës më të favorshme është përgjegjësi dhe shkathtësi e mjekut klinik, i cili duke bërë vrojtime klinike dhe shqyrtime të parametrave të gjejë kohën më të përshtatshme. Dhënia e këtyre barnave në kohën e duhur dhe dozimin e duhur dhe monitorimin i tyre dhe duke evituar efektet anësore të tyre është treguar edhe tek pacientët me efekte të mira”, thotë infektologu Sali Ahmeti.

  Ndërsa, mungesa e Favipiravirit dhe Remdesevirit ka detyruar pacientët që t’i sigurojnë ato përmes rrugëve të tjera.

  “Kemi sasi të mjaftueshme të Hidroksiklorokinës, mirëpo Favipiravir dhe Remdesevir kemi dhënë tek pacientët që e kanë siguruar përmes rrugëve private. Por, aprovimi i sigurimit të këtyre barnave nga ana e MSH-së është veprim i mirë, i cili pa diskutim do të ndikojë në rritjen e cilësisë së shërbimeve shëndetësorë”, thotë Ahmeti

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Të hënë në mbrëmje në kryeqytetin e Kosovës janë ndezur qirinj në shenjë dhimbje dhe kujtimit për Liridona Admeja, e cila  u vra...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kreu i AAK’së Ramush Haradinaj në një postim ka thënë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti po i fyen pjesëtarët e Njësisë...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në konferencën “Preferencat Gjinore dhe Aborti Selektiv – Diskriminimi Gjinor dhe Praktika të Dëmshme ndaj Vajzave”, ka...
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.