Bota/Rajoni

Parlamenti i Tajvanit përsëri arenë përplasjesh fizike, nuk mungojnë as grushtet

Parlamenti i Tajvanit përsëri arenë përplasjesh fizike, nuk mungojnë as grushtet
18:07 | 17 Korrik 2020

Ligjbërësit në Tajvan “hodhën” grushte dhe balona uji brenda sallës së Kuvendit të premten, përleshja e tretë parlamentare brenda dy javësh, mbi emërimin e kreut të një institucioni të lartë qeveritar.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një ligjvënës nga Partia Demokratike Progresive në pushtet (DPP) ishte kapur në kamera duke goditur një anëtar të partisë opozitare gjatë një votimi për të nominuaren Chen Chu.

Ligjvënësit e Kuomintang (KMT) më vonë hodhën balona uji në podiumin e altoparlantëve, duke detyruar kolegët e tyre të DPP të vishnin mushama plastike dhe të mbanin mburoja kartoni.

Parlamenti në Taipei dikur ishte famëkeq për përleshjet masive dhe ka qenë skena e protestave të shpeshta.

Përleshjet shpërthyen rreth politikave të reformave dhe uljes së pensioneve kur presidenti Tsai Ing-wen fillimisht mori detyrën katër vjet më parë.

Përballje të tilla pati që prej asaj kohe, por në dyzetat e fundit ata janë rikthyer me braktisjen e vendimit për të emëruar Chen, 70 vjeç, për të kryesuar Controll Yuan, një agjenci hetimore që monitoron degët e tjera të qeverisë.

Partia gjithashtu pretendoi se 24 nga 27 personat e nominuar për anëtarësim në këtë agjenci kanë lidhje të ngushta me PDSH në listën e nominimeve “më të këqija” për agjencinë.

Chen është një avokate e të drejtave të njeriut për një kohë të gjatë dhe u burgos për gjashtë vjet kur Tajvani ishte një diktaturë nën KMT.

Me gjithë përleshjet e mëngjesit, votimi vazhdoi përpara dhe emërimi i Chen u miratua.

Ajo ka thënë se do të largohet nga PDSH pasi të miratohet nominimi i saj, për të ruajtur paanshmërinë e pozitës, dhe ka akuzuar opozitën se e njollos atë me akuza të pabaza.

Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin

Të tjera