×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Parlamenti i Tajvanit përsëri arenë përplasjesh fizike, nuk mungojnë as grushtet

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Ligjbërësit në Tajvan “hodhën” grushte dhe balona uji brenda sallës së Kuvendit të premten, përleshja e tretë parlamentare brenda dy javësh, mbi emërimin e kreut të një institucioni të lartë qeveritar.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një ligjvënës nga Partia Demokratike Progresive në pushtet (DPP) ishte kapur në kamera duke goditur një anëtar të partisë opozitare gjatë një votimi për të nominuaren Chen Chu.

  Ligjvënësit e Kuomintang (KMT) më vonë hodhën balona uji në podiumin e altoparlantëve, duke detyruar kolegët e tyre të DPP të vishnin mushama plastike dhe të mbanin mburoja kartoni.

  Parlamenti në Taipei dikur ishte famëkeq për përleshjet masive dhe ka qenë skena e protestave të shpeshta.

  Përleshjet shpërthyen rreth politikave të reformave dhe uljes së pensioneve kur presidenti Tsai Ing-wen fillimisht mori detyrën katër vjet më parë.

  Përballje të tilla pati që prej asaj kohe, por në dyzetat e fundit ata janë rikthyer me braktisjen e vendimit për të emëruar Chen, 70 vjeç, për të kryesuar Controll Yuan, një agjenci hetimore që monitoron degët e tjera të qeverisë.

  Partia gjithashtu pretendoi se 24 nga 27 personat e nominuar për anëtarësim në këtë agjenci kanë lidhje të ngushta me PDSH në listën e nominimeve “më të këqija” për agjencinë.

  Chen është një avokate e të drejtave të njeriut për një kohë të gjatë dhe u burgos për gjashtë vjet kur Tajvani ishte një diktaturë nën KMT.

  Me gjithë përleshjet e mëngjesit, votimi vazhdoi përpara dhe emërimi i Chen u miratua.

  Ajo ka thënë se do të largohet nga PDSH pasi të miratohet nominimi i saj, për të ruajtur paanshmërinë e pozitës, dhe ka akuzuar opozitën se e njollos atë me akuza të pabaza.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.