×
Etiketë: anticovid19
Lajme01 Tetor 2020
Numër i lartë i gjobave ditore për shkelje të ligjit antiCOVID-19. Gjatë së mërkurës Policia e Kosovës ka shqiptuar 562 gjoba në bazë të ligjit COVID-19. Ndërkaq 45 aksidente kanë ndodhur gjatë kësaj kohe, 19...
Lajme29 Shtator 2020
Nxënësit e klasave të para të shkollës fillore “Selami Hallaqi” në Gjilan dhe mësimdhënësit kanë përfituar pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19. Në ceremoninë e dorëzimit të 200 pakove, të cilat janë donacion i UNICEF...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Kozmonautët rusë, të cilët pritet të nisen drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor muajin e ardhshëm, thonë se ende është shumë herët për ta që të marrin vaksinën e shumëlavdëruar nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. “Personalisht,...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht me koronavirus, në mënyrë që të testojnë gatishmërinë e kandidatëve për...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Qeveria franceze pritet të njoftojë sot kufizime të reja për të kundërshtuar rritjen e infeksioneve të koronavirusit të ri. “Situata po përkeqësohet më shpejt në disa rajone, sesa në të tjerat”, tha zëdhënësi i qeverisë,...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa shtesë, pas një rritjeje të dukshme të rasteve. “Restorantet, kafenetë dhe pub-et do...
Lajme13 Shtator 2020
Kryetari i Obiliqit, Xhafer Gashi, ka uruar nxënësit dhe mësimdhënësit e kësaj komune me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2020/21, duke iu kërkuar njëherësh që të respektohen rekomandimet e institucioneve shëndetësore, në...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha sot kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori nuk ka parë...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka kërkuar 35 miliardë dollarë shtesë, përfshirë 15 miliardë dollarë gjatë tre muajve të ardhshëm, për programin Accelerator ACT të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të inkurajuar...
Lajme08 Shtator 2020
Kryetari i Komunës së Lipjanit ka kërkuar rishikimin e masave në luftimin e përhapjes së koronavirusit në vend, pasi sipas tij, respektimi i masave është selektiv. Imri Ahmeti në një postim në Facebook ka shkruar...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Qeveria britanike shpreson të marrë një vaksinë kundër koronavirusit të ri në fillim të vitit të ardhshëm, tha sot ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock. “Ne tashmë kemi nënshkruar një kontratë për 30 milionë doza me...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Dhoma e Ulët e parlamentit gjerman, Bundestag, do të rrisë masat e tij të sigurisë lidhur me koronavirusin e ri pas pushimit të verës, nën dritën e rritjes së infeksioneve në vend. Në një komunikim...
Lajme29 Gusht 2020
Këshilli Rinor Kosovar ka monitoruar sot procesin e Provimit të Maturës Shtetërore, në njëzet e pesë komuna të Kosovës, në gjithsej dyzet qendra të ndryshme testimi, ku ka gjetur se masat kundër pandemisë, të përcaktuara...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.