×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turizmi global humbi 320 miliardë dollarë në pesë muaj

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Industria e turizmit global është shkatërruar nga pandemia me koronavirus me 320 miliardë dollarë humbje në eksport në pesë muajt e parë të vitit, dhe me më shumë se 120 milionë vende të punës në rrezik, ka thënë shefi i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.

  Ai ka thënë se turizmi është sektori i tretë më i madh i eksportit të ekonomisë globale pasi më 2019 ka kontribuuar për 7 për qind të tregtisë globale.

  “Ky sektor punëson një në 10 persona në botë dhe u ofron jetesë qindra miliona personave tjerë”, ka thënë ai.

  Ai ka përmendur se turizmi për disa shtete përbën 20 për qind të bruto-prodhimit të brendshëm.

  Sandra Carvao, shefe për inteligjencë të tregjeve dhe konkurrencë në Organizatën Botërore të Turizmit, ka thënë se humbjet prej 320 miliardë dollarëve në periudhën janar-maj, janë trefish më të mëdha krahasuar me ato të krizës financiare globale më 2009.

  Përveç rrezikut të humbjes së vendeve të punës në sektorin e turizmit, të dhënat kanë treguar se edhe sektorët tjerë të lidhur, përfshirë shërbimet për ushqim, përballen me kërcënimin e njëjtë.

  Në të gjetura është thënë se bizneset e vogla janë kryesisht “të ndjeshme”.

  Guterres ka thënë se turizmi është “shtyllë kyçe për konservimin e trashëgimisë natyrore dhe kulturore”. /Rel/

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në seancën kuvendare sot u verifikuan mandatet për deputetët e rinj. Në seancën parlamentare janë verifikuar mandatet e Dragan Nedeljkoviq, Velika Stojkova...
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Në ditët në vijim Gjykata e Lartë pritet të dalë me vendime për tre çështje të veçanta që rrjedhin drejtpërdrejt nga sulmi...
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka thënë se në takimin e sot të ministrave të Jashtëm të BE-së dhe atyre...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se sot e ka vizituar Drenasin dhe është takuar me kryetarin...
  Vip25 Qershor 2024
  Përflitet prej kohësh ‘podcast’-i i Afrona Dikës që e ka realizuar me ish-bashkëshortin e saj, Bleron. Ata u ballafaquan për herë të...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci do ta vizitojë nesër Kroacinë. Atje do të pritet nga zëvendëskryeministri dhe ministri kroat i Mbrojtjes, Ivan...
  Lajme25 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, duke folur për Draftin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, ka thënë se...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka bërë të ditur se mbi 700 mijë objekte janë të skanuara në më pak se një muaj në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano, në një konferencë për media edhe njëherë i është rikthyer sulmit terrorist në Banjskë që ndodhi më 24...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.