×
 • Lajme
 • Lajme

  Sot mbahen zgjedhjet në Serbi, partia e Vuçiqit pritet t’i fitojë rreth 50 për qind të votave

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Të dielën mbahen zgjedhjet parlamentare në Serbi. Këto janë zgjedhjet e para në një vend evropian pas periudhës së izolimit shkaku i pandemisë. Konservatorët në pushtet po cilësohen favoritë dhe pritet të fitojnë një shumicë të konsiderueshme.

  Qendrat e votimit do të jenë të furnizuara me maska dhe dezinfektues për nevojat e votuesve. Të drejtë vote kanë rreth 6.6 milionë njerëz, por shumë prej tyre pritet të mos e shfrytëzojnë të drejtën e votës, kryesisht për shkak të frikës nga infektimi me virusin e ri, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Lexo Edhe:
  Gjakovari i bën për spital gruan dhe vajzën, dërgohet në mbajtje
  Përqindja e pjesëmarrjes në zgjedhje mund të goditet edhe nga fushata për bojkotimin e tyre, e organizuar nga disa parti opozitare, të cilat kanë thënë se votimi nuk do të jetë i lirë ose i drejtë për shkak të kapjes së fortë që presidenti Vuçiq ua ka bërë medieve.

  Sipas sondazhit më të ri, Partia Popullore Serbe e Vuçiqit pritet t’i fitojë rreth 50 për qind të votave. Përkrahja për këtë parti është rritur për shkak të kënaqshmërisë rreth menaxhimit që qeveria ia ka bërë situatës gjatë pandemisë.

  Në vendin e dytë pritet të dalë Partia Socialiste, e cila tash për tash është partnere e koalicionit e partisë së presidentit serb. Ajo pritet t’i marrë rreth 10 për qind të votave. Një parti opozitare, e udhëhequr nga kryetari i Beogradit, Aleksandar Sapiq, pritet të radhitet e treta në garë.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.