×
 • Lajme
 • Lajme

  Sipas Manastirit, po vazhdon ndërtimi i rrugës magjistrale Deçan-Plavë në zonën e mbrojtur

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Me gjithë ndalimin e ndërtimit të rrugëve magjistrale e tranzitore nëpër zona speciale të mbrojtura në Kosovë, kanë vazhduar punimet në rrugën magjistrale Deçan-Plavë në afërsi të Manastirit, ka njoftuar Dioqeza Rashkë-Prizren, raportojnë mediat serbe.

  Sipas tyre punimet po i zhvillojnë autoritetet lokale të Kosovës në Deçan, të mbështetura nga ato në Prishtinë, sipas Dioqezës – në zonën e mbrojtur të Manastirit.

  Brenda zonës së mbrojtur aktualisht po punojnë makina të rënda (eskavatorë, mihës, cilindra) po mënjanohet muret ekzistuese anës së rrugës dhe po ngrihen të reja, ndërsa rruga po zgjerohet, shkruan Radio Kontakt Plus.

  Sipas këtij burimi kamionët e firmës “Lika” po sjellin zhavorr të trashë pandërprerë, të cilin po e shpërndajnë ekskavatorët nëpër rrugë, ndërsa cilindri po e rrafshon. Rruga po zgjerohet për disa metra në krahasim me të tashmen, në nivel të rrugës magjistrale të kategorisë së parë. Po vendosën gypa të gjerë për drenazh në disa vende, citon komunikatën Radio Kontakt Plus

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nëse koncepti i vetëmenaxhimit për komunat me shumicë serbe nuk ndërtohet në një marrëveshje...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Sipas kreut të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, Kurti e ka humbur shansin në Bruksel dhe Ohër dhe ai ka shans që të...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.