×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria amerikane ia ofron 1.6 miliard dollarë një kompanie për vaksinën kundër Covid-19

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Programi i qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara ia ka ofruar një kontratë me vlerë prej 1.6 miliard dollarësh kompanisë “Novavax” për zbulimin e mundshëm dhe prodhimin e miliona dozave të një vaksine kundër Coronavirusit.

  “Kjo tregon për besimin që ata kanë në aftësinë e platformës sonë për zhvillimin e një vaksine”, tha në një intervistë për televizionin CNN shefi ekzekutiv i kësaj kompanie, Stanley Erck.

  “Novavax” është kompania e katërt që ka marrë fonde nga shteti për të kryer testime klinike të fazës së tretë dhe për prodhimin e një vaksine të mundshme kundër sëmundjes Covid-19, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Në maj, qeveria amerikane ia ofroi 1.2 miliard dollarë gjigantit farmaceutik “AstraZeneca” për zhvillimin e një vaksine kundër virusit të ri. Dy kompanitë e tjera që morën fonde janë “Moderna” dhe “Johnson & Johnson”.

   

   

  Faza e parë e testimit klinik nga kompania “Novavax” në 131 subjekte studimi pritet të përmbyllet në fund të këtij muaji, bëri të ditur shefi ekzekutiv i saj.

  Fondet e ndara për kompaninë “Novavax” do t’ia mundësojnë asaj shtimin e prodhimit në rast të miratimit të vaksinës, ndërsa synimi është që të prodhohen 100 milionë doza deri në shkurt të vitit të ardhshëm.

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.