×
Etiketë: amerikane
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Sipas një ankete të organizuar nga televizioni CNN, gjashtë në dhjetë përcjellës të debatit mes dy kandidatëve presidencialë në Shtetet e Bashkuara mendojnë se Joe Biden ka dalë fitues, ndërsa vetëm 28 për qind besojnë...
Lajme26 Shtator 2020
Administrata e presidentit Donald Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të shkëmbimit dhe ata që punojnë në mediat ndërkombëtare. Zyrtarët shpresojnë të vendosin data fikse...
Lajme26 Shtator 2020
Delegacioni i Korporatës Zhvillimore Financiare (DFC) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i kryesuar nga Caleb McCarry, këshilltar i kryeshefit ekzekutiv të DFC, John Jovanovic, drejtor menaxhues për rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe Egjeut në...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Përafërsisht 3,500 kompani amerikane, përfshirë gjigantët Tesla dhe Ford Motor, e kanë paditur administratën e presidentit Trump në dy javët e fundit për vendosjen e taksave prej më shumë se 300 miliardë dollarësh ndaj mallrave...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Trupi i Ruth Bader Ginsburg, gjykatëses së Gjykatës Supreme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte vendosur për homazhe shtetërore në ndërtesën e Kongresit amerikan. E ndjera është gruaja e parë në historinë amerikane që...
Lajme25 Shtator 2020
Partneri implementues i projektit, Kosovo Unitet State Alumni (KUSA) i angazhuar nga Ambasada e SHBA-së në Prishtinë, ka nënshkruar kontratat me Agjencinë e Kosovës për Akreditim (AKA) dhe partnerin implementues WUS Kosova, për financimin e...
Lajme24 Shtator 2020
Oda Amerikane në Kosovë ka kërkuar nga institucionet e Kosovës lehtërisa për sektorin e gastronomisë. Në këtë kontekst, me anë të një komunikate për media, Oda Amerikane e Kosovës ka përmendur kufizimin e lëvizjes dhe...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq është takuar me delegacionin amerikan të Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar(DFC) në lidhje me investimet potenciale të kësaj korporate në Kosovë....
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
John Jovanovic, kreu i Zyrës së Korporatës Amerikane për Zhvillim dhe Financa (DFC) në Beograd nesër do të vizitojë Kosovën. Një gjë e tillë është konfirmuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Politikani serb, Mlladjan Gjorgjeviq, ka akuzuar sot presidentin e Serbisë, Aleksander Vucic, se e ka shitur Kosovën për disa hua amerikane. Këto deklarata Gjorgjeviq i ka bërë pasi DFC-ja amerikane ka hapur dje zyrën në...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Forcat ajrore të Kinës kanë shpërndarë së fundmi një video propagande ku shihen bombarduesit e saj bërthamore gjatë simulimit të një sulmi në atë që duket si baza ajrore amerikane në ishullin Guam në oqeanin...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Më shumë se 200 mijë amerikanë kanë vdekur tanimë nga koronavirusi. Numri mesatar i vdekjeve nga koronavirusi përbrenda një javë ka kaluar shifrën 760, shkruajnë mediet e huaja, transmeton lajmi.net. Piku i numrit të vdekjeve...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.