×
Etiketë: miliard
Ekonomi17 Shtator 2020
Nga fillimi i pandemisë e deri më tani humbjet e bizneseve në vend janë 1 miliard euro, që është një alarm për vendimmarrësit. Kështu është thënë në konferencën e përbashkët të Odës Ekonomike të Kosovës...
Lajme04 Shtator 2020
Sot në Shtëpinë e Bardhë në Uashington është arritur marrëveshja  ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, raporton Front Online. Pas takimit kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se marrëveshjet e lidhura sot kapin shumën e 1...
Ekonomi18 Gusht 2020
Pandemia, si dhe masat e Qeverisë, kundër COVID-19 që kufizojnë orarin e punës, kanë ndikuar negativisht edhe në hotelieri dhe turizëm. Përfaqësues të këtij sektori, thonë se kërkohet një shumë prej së paku 1 miliard...
Bota/Rajoni23 Korrik 2020
Qeveria e Malit të Zi ka miratuar një paketë prej 1,2 miliard euro për të mbështetur qytetarët dhe ekonominë në zbutjen e efekteve të pandemisë së coronavirusit. Kryeministri malazez, Dushko Markoviq, në një konferencë për...
Auto16 Korrik 2020
Apple ka fituar betejën gjyqësore me Bashkimin Europian, për t’i paguar Irlandës një faturë tatimore prej 15 miliardë dollarësh. Komisioni i BE-së deklaroi në 2016-ën se Apple kishte arritur një marrëveshje të paligjshme të taksave...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Qeveria e Donald Trumpit njoftoi sot se ka ndarë 1,6 miliard dollarë për kompaninë amerikane të bioteknikës “Novavax”, për projektin e saj të vaksinave antiCOVID-19, duke i garantuar SHBA-së përparësinë e 100 milionë dozave të...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Programi i qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara ia ka ofruar një kontratë me vlerë prej 1.6 miliard dollarësh kompanisë “Novavax” për zbulimin e mundshëm dhe prodhimin e miliona dozave të një vaksine kundër Coronavirusit....
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Qeveria britanike ka njoftuar se organizatat kulturore dhe ato të trashëgimisë do t’i marrin 1.57 miliard funte si pako ndihmëse shkaku i efektit negativ të koronavirusit. Muzetë, galeritë, tetrot, kinematë e pavarura, qendrat e trashëgimisë...
Bota/Rajoni28 Qershor 2020
Komisionari i BE për Hulumtimin e Hapësirës Thierry Breton, deklaroi sot se Bashkimi Evropian do të investojë një miliardë euro për lansimin e raketave, komunikimin satelitor dhe eksplorimin e hapësirës. Kjo u bë në mënyrë...
Vip21 Qershor 2020
Qeveria gjermane e ka miratuar një paketë ndihme për kulturën në vlerë 1 miliard euro, me qëllim përmirësimin e mundësive të punësimit për artistët, pas kufizimeve të vendosura kundër COVID-19. “Duhet të mirëmbajmë atraksionet kulturore...
Bota/Rajoni18 Qershor 2020
Qeveria gjermane e ka miratuar një paketë ndihme për kulturën në vlerë 1 miliard euro, me qëllim përmirësimin e mundësive të punësimit për artistët, pas kufizimeve të vendosura kundër COVID-19. “Duhet të mirëmbajmë atraksionet kulturore...
Lajme14 Qershor 2020
Dëmi ekonomik, i shkaktuar nga pandemia COVID-19, mund t’i fusë edhe 400 milionë njerëz në varfëri ekstreme, thuhet në raportin e ri të Kombeve të Bashkuara, i cili paraqet disa skenarë për vlerësimin e ndikimit...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.