×
  • Lajme
  • Lajme

    Hoti: Marrëveshjet e lidhura në Uashington kapin vlerën e 1 miliard euro

    FrontOnline
    04 Shtator 2020

    Sot në Shtëpinë e Bardhë në Uashington është arritur marrëveshja  ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, raporton Front Online.

    Pas takimit kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se marrëveshjet e lidhura sot kapin shumën e 1 miliard eurove.

    Ai u shpreh se pjesë e marrëveshjes ishte edhe njohja reciproke e Izraelit.

    “Marrëveshja është hap i madh drejt normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Ty pikat kryesore të kësaj marrëveshje janë: projektet e mëdha infrastrukturore që përfshijnë autostradën Prishtinë-Merdar, Hekurudhën Prishtinë-Merdar dhe gjithashtu investimet në energjetik. Elementi i dytë është njohja reciproke e shtetit të Izraelit”, tha ai./Front Online/

    Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
    Nga Rubrika
    Lajme01 Mars 2024
    Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
    Lajme01 Mars 2024
    Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
    Lajme01 Mars 2024
    Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
    Të tjera
    Lajme01 Mars 2024
    Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
    Lajme01 Mars 2024
    Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
    Bota/Rajoni01 Mars 2024
    Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
    Lajme01 Mars 2024
    Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
    Lajme01 Mars 2024
    Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
    Lajme01 Mars 2024
    Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

    FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.