×
 • Lajme
 • Lajme

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri

  FrontOnline
  16 Qershor 2023

  KEDS përmes investimeve të shumta anekënd Kosovës, po rikonstruon rrjetin distributiv. Një investim i tillë po ndodhë edhe në Gjakovë, ku përfitues do të jenë jo më pak se 25 fshatra.

  Nga ky projekt tejet i rëndësishëm i cili kapë vlerën prej 3.3 milionë eurosh, do të përfitojnë mbi 4 mijë e 700 konsumatorë, apo rreth 20 mijë qytetarë të kësaj komune.

  Investimet e KEDS anekënd Kosovës, bëhet me qëllim të ofrimit kualitativ të shërbimeve të energjisë elektrike, duke bërë rikonstruimin e rrjetit të tensionit të ulët dhe atij të mesëm, duke e zëvendësuar me rrjet tërësisht të ri.

  Ky projekt tejet i rëndësishëm përfshinë: 63 transformatorë të rinj, 42 km linjë tokësore, 58 km linjë ajrore dhe mbi 1200 shtylla të ndërruara.

  Pos investimeve të shumta brenda qytetit, rrjetit nëntokësorë në çarshinë e Gjakovës, tani po përfitojnë edhe fshatrat: Osek Pashë, Tarkaniqi, Novosellë, Dobrixhë, Firajë, Dujakë, Herec, Plançor, Skivjan, Qerim, Janosh, Palabardhë, Bec, Zhdredhë, Kodrali, Cërmjan, Gërgoc, Bardhaniq, Zhabel, Jabllanicë, Kralan, Meçe, Vraniq dhe Doblibarë, Bardhasan.

  Gjendja e vjetërsuar e rrjetit në këto zona, kanë bërë që konsumatorët në të kaluarën të ballafaqohen me vështirësi të furnizimit kualitativ me energji elektrike, duke shtuar këtu edhe rritjen e kërkesës për furnizim duke shkaktuar kështu edhe mbingarkesa në trafostacione.

  Të gjitha shtyllat të cilat kanë qenë vështirë të qasshme për shkak të terrenit, disa në fusha e ca të tjera edhe në oborre private, tashmë do të jenë të vendosura skaj rrugës, duke mundësuar intervenimin e ekipeve tona saherë që ka nevojë në mënyrë shumë më të lehtë.

  KEDS përmes planeve investive dhe implementimit të tyre në tërësi, tregon përkushtimin e kompanisë për zotimin se do të jetë përherë afër konsumatorëve.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në Akademinë Solemne për “Ditët e Bogdanit 2023”, e cila u mbajt në Qendrën “BogdaniPolis”,...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Para Teatrit të Qytetit të Gjilanit janë ndezur qirinj në nderim të Liridona Ademaj, e vrarë ditë më parë. Në ndezjen e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ministri i Bujqësisë Faton Peci ka pasur përplasje me analistin Imer Mushkolaj në lidhje me punësimet në dikasterin që ai drejton dhe...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, në një intervistë pas një kohe të gjatë, ka folur mbi lëvizjet politike në vend....
  Sport06 Dhjetor 2023
  Real Madrid ka vendosur një afat për të cilin Kylian Mbappe duhet t’i përgjigjet ofertës së tyre dhe ka përgatitur një opsion...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby në një bisedë me Edonën dhe Kaderin ka vazhduar të flasë mbi raportin e saj...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.