×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria amerikane miraton 1,6 miliard dollarë për projektin e vaksinave antiCOVID-19

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Qeveria e Donald Trumpit njoftoi sot se ka ndarë 1,6 miliard dollarë për kompaninë amerikane të bioteknikës “Novavax”, për projektin e saj të vaksinave antiCOVID-19, duke i garantuar SHBA-së përparësinë e 100 milionë dozave të para në rast të efikasitetit të provuar.

  “Operacioni Warp Speed është duke krijuar një portofol vaksinash për të rritur mundësitë që të kemi të paktën një vaksinë të sigurt dhe efikase deri në fund të vitit”, tha Alex Azar, sekretar për Shëndetësinë.

  “Ne jemi të nderuar nga partneriteti me Operacionin “Warp Speed” për të përparuar me projektin tonë të vaksinave me urgjencë të jashtëzakonshme, me qëllimin për të siguruar mbrojtje jetike për njerëzit e vendit tonë”, tha Stanley Erck, drejtori ekzekutiv i “Novavax”.

  Administrata e Trump e nisi operacionin Warp Speed në përpjekje për të prodhuar 300 milionë doza vaksinash deri në janar 2021 për të vaksinuar amerikanët e parë./atsh

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.