×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Apple fiton betejën 15 miliard dollarëshe me BE-në

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Apple ka fituar betejën gjyqësore me Bashkimin Europian, për t’i paguar Irlandës një faturë tatimore prej 15 miliardë dollarësh. Komisioni i BE-së deklaroi në 2016-ën se Apple kishte arritur një marrëveshje të paligjshme të taksave me autoritetet irlandeze, që i lejuan gjigandit të teknologjisë të paguante tarifa shumë të ulëta.

  Sipas mediave të huaja, Gjykata e dytë më e lartë e Europës anuloi vendimin me argumentin se “Komisioni nuk arriti të tregojë në standartin e dhuhur juridik se ekzistonte një avantazh”. Qeveria irlandeze përshëndeti vendimin, duke thënë se “nuk kishte ofruar favorizime” për kompaninë amerikane, shkruan abcnews.al.

  Apple gjithashtu shprehu mirënjohje për vendimin. Drejtori i Përgjithshëm, Tim Cook, më parë akuzoi Brukselin për ndërmarrjen e këtij vendimi që e cilësoi të gabuar. “Përtej faktit se Apple është shënjestruar qartë, dëmet më të mëdha të këtij aktvendimi do të jenë tek investimet dhe krijimi i vendeve të punës në Evropë”, deklaroi ai.

  Gjykata e Përgjithshme tha se e mbështet të drejtën e BE-së për të shqyrtuar aranzhimet e taksave kombëtare. Sidoqoftë, kjo është hera e dytë që Brukseli nuk ka arritur të dëshmojë se një kompani shumëkombëshe përfitoi nga ndihmaT shtetërore, pasi një rast tjetër multimilionësh kundër Starbucks u rrëzua vitin e kaluar.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.