Gjuha:
×
Etiketë: apple
Auto01 Shtator 2020
Gjiganti amerikan i teknologjisë, Apple, ka kërkuar nga furnizuesit e vet që t’i bëjnë gati së paku 75 milionë telefona iPhone me rrjetin 5G për këtë vit, bashkë me modelet e orës së mençur Apple...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
197 mijë e 175 persona të cilët e kanë nënshkruar peticionin “Put Kosovo on Apple Maps”, ia kanë arritur qëllimit. Kosova tashmë është vendosur në hartat e Apple. Peticioni i nënshkruar nga 197 mijë e...
Auto20 Gusht 2020
Vetëm kur mendojmë se asgjë nuk mund të na befasojë më, një histori spiune e denjë për James Bond arrin nga SHBA. Apple ndihmoi qeverinë amerikane të bënte një version të iPod që shërben si...
Auto07 Gusht 2020
Apple ka lëshuar një beta publike të sistemit të saj të ri operativ MacOS për kompjuterët. Përditësimi mban emrin Big Sur dhe MacOS 11, duke shënuar rishikimin e parë të madh numerik që kur lëshoi...
Lajme27 Korrik 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një letre i është drejtuar drejtorit ekzekutiv të Apple, Tim Cook, duke kërkuar edhe zyrtarisht nga ai, përfshirjen e Kosovës në hartën e Apple. Siç...
Lajme26 Korrik 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani është bërë pjesë e fushatës online, ku i kërkohet kompanisë “Apple” që të vendos emrin e Kosovës në aplikacionin “Apple Maps” dhe të caktohen qartë kufijtë me Serbinë...
Auto24 Korrik 2020
Sot, në ora 14:00, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, do të vendoset instalacioni artistik “KOSOVA ON APPLE, FIGHT FAKE NEWS”, i cili organizohet nga komuniteti artistik vendor. Organizatorët kanë thënë se, kjo nismë ka dy...
Vip24 Korrik 2020
Sot, në ora 14:00, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, do të vendoset instalacioni artistik “KOSOVA ON APPLE, FIGHT FAKE NEËS”, i cili organizohet nga komuniteti artistik vendor. Organizatorët kanë thënë se, kjo nismë ka dy...
Vip20 Korrik 2020
Thirrjet për kompaninë “Apple” për përfshirjen e Kosovës si shtet në hartën e saj po vazhdojnë.Artistja e radhës që ka bërë thirrje të tillë është Rita Ora Ajo theksoi se Kosova dhe Shqipëria kanë shumë...
Lajme18 Korrik 2020
Një peticion i nisur të premten po kërkon që Apple Maps të tregojë një kufi ndërkombëtar midis Kosovës dhe Serbisë. Vija kufitare që ndan të dy vendet në Apple Maps është vizualisht e ndryshme nga...
Auto16 Korrik 2020
Apple ka fituar betejën gjyqësore me Bashkimin Europian, për t’i paguar Irlandës një faturë tatimore prej 15 miliardë dollarësh. Komisioni i BE-së deklaroi në 2016-ën se Apple kishte arritur një marrëveshje të paligjshme të taksave...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.