×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britania ndan 1 miliard e 570 milionë funte si fond emergjent për artin

  FrontOnline
  06 Korrik 2020

  Qeveria britanike ka njoftuar se organizatat kulturore dhe ato të trashëgimisë do t’i marrin 1.57 miliard funte si pako ndihmëse shkaku i efektit negativ të koronavirusit.

  Muzetë, galeritë, tetrot, kinematë e pavarura, qendrat e trashëgimisë dhe sallat muzikore kanë qenë të mbyllura në Britani që nga muaji mars, kur vendi u izolua për shkak të përhapjes së koronavirusit, shkruan “CNN”.

  “Fondi emergjent do t’i ndihmojë institucionet e kulturës dhe trashëgimisë që të mos ‘përmbyten’ përderisa dyert e tyre qëndrojnë të mbyllura. Financimi i rifillimit të projekteve gjithashtu do të ofrojë ndihmë për punësim, përfshirë artistët e pavarur për punojnë në këta sektorë”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

  “Industria kulturore e Britanisë së Madhe është zemra që rrah e këtij vendi. Këto të holla do të ndihmojnë për ta ruajtur sektorin për gjeneratat e ardhshme”, tha mes tjerash kryeministri Boris Johnson.

  Ndryshe, Britania është shteti me numrin më të madh të viktimave të koronavirusit në Evropë dhe një ndër vendet më të prekura në tërë botën.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.