×
Etiketë: britania
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Rreth 4 mijë raste të reja kanë rezultuar pozitiv me koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërsa, gjatë të dielës janë raportuar 5 mijë e 693 raste me COVID-19, thuhet sipas shifrave nga Departamenti i Shëndetit...
Lajme25 Shtator 2020
Ministria e Punëve të Jashtme vazhdon të aplikojë standarde të dyfishta sa i përket gradimit dhe aplikimit të rrotacionit në shërbimin e jashtëm diplomatik. Pa kaluar në Komisionin për Grada dhe Disiplinë, diplomati që deri...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht me koronavirus, në mënyrë që të testojnë gatishmërinë e kandidatëve për...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Britania e Madhe raportoi të shtunën 4,422 raste të reja nga coronavirusi, shifra më e lartë ditore që prej datës 8 maj. Sipas medieve të huaja, numri i përgjithshëm i të prekurve nga sëmundja e...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Bashkimi Evropian po rrit përgatitjet e tij për një Brexit pa ndonjë marrëveshje. Kjo erdhi pasi Londra zyrtare refuzoi një ultimatum për të braktisur planet për të anuluar elementët kryesorë të marrëveshjes së nënshkruar për...
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Testimet të vaksinës eksperimentale AstraZeneca Covid-19 kanë rifilluar në Mbretërinë e Bashkuar pasi Autoriteti Rregullator i Barnave vendosi se ishte e sigurt të vazhdohej. Provat u ndaluan këtë javë pas shfaqjes së një sëmundje të...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Në një opinion ende të papublikuar të zyrtarëve të BE thuhet se Britania e ka shkelur tashmë marrëveshjen e daljes nga unioni me propozimin e ligjit tregut të brendshëm, çka mund të sjellë sanksione tregtare...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Mbretëria e Bashkuar ka shënuar dy mijë e 988 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Ky është numri më i lartë i shënuar Brenda një dite që nga muaji maj. Në...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock theksoi sot ne nuk përjashtonte vendosjen e kufizimeve të reja në Angli në rast të një vale të dytë të koronavirusit këtë dimër, që mund të shkaktojë 85 000...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Ministri i Arsimit të Britanisë, Gavin Williamson ka deklaruar se të gjithë nxënësit do të jenë të detyruar të mbajnë maska. Disa ditë më parë qeveria Britanike deklaroi se nuk ishte  e nevojshme që nxënësit...
Bota/Rajoni20 Gusht 2020
Britania e Madhe vendosi sot të përjashtojë nga karantina udhëtarët nga Portugalia dhe e bëri atë të detyrueshme për udhëtarët nga Kroacia, Austria, Trinidadi dhe Tobago, për shkak të rritjes së numrit të rasteve të...
Bota/Rajoni20 Gusht 2020
Autoritetet britaneze pritet ta hapin një qendër të shpejtë testimi për COVID-19 në aeroportin Heathrow, me një rezultat brenda 24 orësh. Kjo e zëvendëson nevojën për një karantinë 14-ditore. Skema e propozuar nga aeroporti Heathrow,...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.