×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas anulimit të vendimit për shkarkim, Sejdiu pret t’i kthehet punës brenda 8 ditëve

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Ish-drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, Basri Sejdiu, përmes një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur se sot ka pranuar vendimin nga Inspektorati i Punës për anulimin e Vendimit të Bordit Drejtues të SHSKUK-së për shkarkimin e tij nga pozita e Drejtorit të Përgjithshëm të SHSKUK-së.

  Në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, Sejdiu ka thënë se Inspektorati Shëndetësor obligon që brenda 8 ditëve të zbatohet anulimi dhe të kthehet në pozitën që ka qenë.

  “Është një lajm i mirë për mua sepse vendimin për shkarkim e kam konsideruar si të jashtëligjshëm dhe ofendues për punën time të ndërgjegjshme. Sot e kam marr vendimin nga Inspektorati Shëndetësor dhe Inspektorati Shëndetësor obligon që brenda 8 ditëve të zbatohet dhe të kthehem në pozitën që kam qenë”.

  “Është një vendim ku të gjitha arsyetimet e listuara të vendimit për shkarkim i ka hedhur poshtë sepse në arsyetim shihet se auditori i brendshëm është për ta këshilluar menaxhmentin; ndërsa në raportin e auditorit të jashtëm ceket që viti 2018 ka qenë i shkëlqyeshëm ku vërehet se të gjitha rekomandimet kanë qenë të zbatuara”.

  “Kemi bërë një punë me vet mohim për të ofruar shërbime sa më cilësore për pacientët tanë. Vendimi ka qenë i pritshëm sepse edhe në atë ditë kur e kam marrë vendimin papritmas, aty ceket se të gjitha procedurat janë të shkelura”.

  Sejdiu shton se bordi nuk ka të drejtë ta shkarkojë drejtorin e SHSKUK-së. Sipas tij, arsyetimet e këtij bordi nuk qëndrojnë asnjëra.

  “Pozita e drejtorit nuk e kam marrë si privilegj, por si përgjegjësi që të kontribuoj në përmirësim të shëndetit. Vitin e kaluar kemi pasur 3500 intervenime në zëmër që nuk e ka asnjë institucion tjetër në Ballkan. Kemi përmirësuar të gjitha klinikat edhe me shërbimet, me infrastrukturë, një punë e palodhshme, në fund drejtësia del në pah dhe vlerësohet drejt një vendim i cili ka qenë joligjor dhe është hedhur poshtë”.

  Ai ka thënë se pas shkarkimit të tij, të gjitha klinikat më vitale të QKUK-së e kanë marrë teposhtën për shkak të keqmenaxhimit.

  “Kjo nuk dëshmon asgjë tjetër përveçse keqmenaxhim. Klinikat më vitale të QKUK-së janë atakuar”.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane për Diplomaci Publike, Liz Allen, ka takuar presidenten Vjosa Osmani në Prishtinë. Ambasada e SHBA-së në Kosovë, përmes një komunikate...
  Lajme19 Maj 2024
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka parashikuar që gjatë javës që vjen do të mbajë kryesisht mot i paqëndrueshëm në Kosovë. E hënë...
  Lajme19 Maj 2024
  Njëzet ekipe shpëtimi dhe dronë janë dërguar në zonën ku helikopteri në të cilin ndodheshin presidenti iranian, Ebrahim Raisi dhe ministri i...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.