×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas 14 shtatorit mësimi mund të shtyhet përsëri, SBAShK tregon kushtet që duhet plotësuar

  FrontOnline
  31 Gusht 2020

  Ndonëse është vendosur që nxënësit të rikthehen nëpër shkolla nga 14 shtatori, fillimi i vitit të ri shkollor mund të shtyhet edhe disa ditë të tjera. Këtë e ka paralajmëruar Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Ky paralajmërim i SBAShK-ut ka ngjallur reagime, por kryetari i sindikatës, Rrahman Jasharaj, ka treguar për Express pse është bërë një kërkesë e tillë

  SBAShK-u po kërkon që nxënësit të mos kthehehn në bankat shkollore deri në momentin kur objektet shkollore të jenë të gatshme për t’u ofruar atyre sigurinë e nevojshme sipas rekomandimeve të IKSHPK’së.

  Kryetari i SBAShK’ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë për Gazetën Express se kërkesa e sindikatës nuk është kërcënim, por rekomandim.
  Kjo sipas Jasharajt po bëhet për të siguruar shëndetin e mësimdhënësve dhe nxënësve.

  “Apeli jonë nuk është urdhër, është apel për përgatitjen e shkollave. Nëse do të gjendemi në të njëjtën situatë si deri më tani, është e logjikshme që të kërkohet shtyerja e mësimit. Ne jemi të thirrur që përveç gjërave tjera, të kujdesemi edhe për sigurinë e mësimdhënësve dhe nxënësve”, ka deklaruar Jasharaj.

  Jasharaj tha se nëse nuk ofrohen të gjitha mjetet mbrojtëse dhe nuk kryhen të gjitha përgatitjet nëpër objektet shkollore deri më 14 shtator, do të kërkohet përsëri shtyrja e mësimit.

  “Nëse nuk ka kushte higjienike, pajisje mbrojtëse për nxënësit e mësimdhënësit, për të gjithë stafin nëpër shkolla, nëse nuk ndahen hapësirat për ruajtjen e distancën prej 1.5m për nxënësit nga njëri-tjetri, dhe nëse objektet shkollore nuk janë gati sipas te gjitha rekomandimeve të IKSHPK’së, është e natyrshme të kërkojmë shtyrjen e mësimit sepse askush nuk ka të drejtë të rrezikojë shëndetin e nxënësve, masimdhënësve dhe punëtorëve tjerë nëpër shkolla”, ka thënë Jasharaj.

  Jasharaj kërkoi që apeli i SBAShK’ut të mos përdoret si debat për të tjerët.

  “Apelet tona mos të përdoren për debat për të tjerët, por alarm që të gjithë t’i kryejnë detyrat dhe mësimi të nis më 14 shtator. Po bëjmë apel t’i kemi të sigurta institucionet, sepse po na u kthyen shkollat në vatra të infeksioni, do ta kemi punën keq”, ka deklaruar Jasharaj.

  Gazeta Express ka kërkuar një përgjigje edhe nga Ministria e Arsimit, lidhur me mundësinë e shtyrjes së mësimit edhe pas datës 14 shtator, por të njëjtit nuk janë përgjigjur në pyetjet e gazetës.

  Ndërkohë, lidhur me kërkesën e SBAShk’ut, ka reaguar edhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut.

  KMDLNj thotë se SBAShK’u nuk mund të ketë përgjegjësitë e Minsitrisë së Arsimit.

  KMDLNj thotë se SBAShK’u asnjëherë nuk ka konsideruar kërkesat e prindërve.

  Po ashtu, KMDLNj përmend faktin se SBAShK’u ka arritur për një kohë të gjatë të paralizojë krejtësisht procesin mësimor, duke e dëmtuar kështu atë.

  “Në këtë mënyrë SBASHK –u përmes disa udhëheqësve e ruan kondicionin sikur që e riciklojnë protagonizmin personal e jo sindikal. KMDLNj ka reaguar disa herë kundër këtyre kushtëzimeve të SBASHk-ut të cilët botërisht kanë deklaruar se ata kujdesen dhe mbrojnë mësuesit, arsimtarët dhe profesorët dhe se nuk është përgjegjësi e tyre të kujdesen për përmirësimin e kushteve për nxënës, përmirësimin e procesit të mësimdhënies dhe mësim nxënies apo sigurimin e fondeve për nxënës me gjendje të rënduar materiale”.

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar fotografi në Facebook nga takimi me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci...
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Lajme19 Maj 2024
  Ambasadori i ShBA-së, Jeffrey Hovenier, ka thënë se është i nderuar që ishte i pranishëm në momentin kur është nënshkruar marrëveshja kundër...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mirëpriti sot nënsekretaren e Departamentit të Shtetit amerikan për Çështje dhe Diplomaci Publike, Elizabeth Allen. Në fillim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.