×
 • Lajme
 • Lajme

  “Ne shkojmë me politikën e jashtme të Amerikës, nëse dikush e ka problem, punë e madhe”

  FrontOnline
  22 Shtator 2020

  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka vlerësuar njohjen e shtetit në Kosovës nga ana e Izraelit, duke thënë se ne kemi traditë të marrëdhënieve të mira me hebrenjtë.

  Siç u shpreh në emisionin Rubikon: ‘kushdo që këtë e ka problem, punë e madhe”

  “Është veprim i duhur dhe i drejtë i Kosovës. Pa faktin që Kosova e vendos ambasadën në Jerusalem, ne i kemi do elemente të qëndrueshme, kemi traditë të marrëdhënieve me hebrenjtë. Kosova e Shqipëria janë sjellë shumë mirë gjatë holokaustit dhe ata na falënderojnë për këtë”.

  “Por kjo nuk është favor që ia bëjmë Izraelit në konfliktin që kanë me arabët ose popujt tjerë. Ne kemi fat që jemi pjesë e politikës së jashtme të Amerikës. Ne rreshtohemi pas Amerikës. Njohja nga Izraeli, dakordimi që ne të dyja palët të hapim ambasadë në Izrael si dy shtete të barabarta. Kjo nuk është fitore, por edhe kjo është njohje”.

  “Me këtë ne nuk kemi armiqësi me popujt arab. Ne shkojmë me politikën e jashtme të Amerikës dhe i kemi arsyet shumë të fuqishme se ajo na nxori nga kthetrat e Millosheviqit, dhe nëse dikush e ka problem për këtë, punë e madhe”.

  “Megjithatë ne duhet t’i vazhdojmë lutjet tona për Papa Françeskun dhe ndaj Vatikanit. Duhet të jemi të fokusuar kah do që kemi shqiptarë. Kushdo që mundet t’i drejtojë lutjet tona kah Vatikani”.

  Haradinaj foli edhe për kandidaturën e tij për postin e presidentit të shtetit, duke thënë se këtë vendim ia ka spejguar edhe përfaqësuesve të partive politike në vend.

  “Jemi duke e hyrë në një kohë të çuditshme dhe të ndijshme. Kam pasur biseda me Veselin, Thaçin, Mustafën, me kryetarin e Nismës, etj, ia kam shpjeguar kandidaturën. Po hyjmë në një situatë secilën herë e më të ndijshme. Një numër i madh i supozuar i udhëheqësve të UÇK-së që bartin edhe pozita institucionale mund të marrin aktakuza dhe i kam shpjeguar argumente se pse e kam pranuar kandidaturën e Aleancës”.

  “Nëse nuk arrijmë marrëveshje PDK-AAK-VV-NISMA, etj, atëherë është më mirë që vendimin t’ia kthejmë qytetarit dhe që vendimi të shkojnë në zgjedhje”.

  “E kemi nxjerre një kandidaturë. Përndryshe ne ia kishim lënë popullit me vendosë. Si AAK e kuptojmë që si opsion është edhe t’ia kthejmë verdiktin qytetarit. Ashtu si vendos qytetari unë e respektoj”.

  Ndërkaq në lidhje me ‘çështjen e dosjeve’, ai u shpreh se ato janë dashakeqja për Kosovën dhe se veteranët janë duke bërë gabime të mëdha dhe se janë duke rënë në grackë të dikujt.

  “Kushdo që mendon se me këto po e ndihmon luftën e drejtë të UÇK-së, le ta mendojë edhe një herë, sepse po i dëmtojnë direkt të akuzuarit”.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Aktualisht numri i familjeve në Kosovë që duan të adoptojnë fëmijë është sa katërfishi i numrit të fëmijëve pa përkujdesje. Një dokument...
  Lajme19 Maj 2024
  Prokuroria publike e Schwyz-it dënoi kosovarin për hyrje të paligjshme, qëndrim të paautorizuar dhe punë pa leje me një gjobë prej 6800...
  Lajme19 Maj 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka thënë se sundimi i ligjit dhe siguria e qytetarëve të Kosovës është në...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar fotografi në Facebook nga takimi me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci...
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.