×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Likaj: Vendimi për fillimin e vitit të ri shkollor, më i vështiri që kam marrë deri tani

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, në një konferencë të mbajtur sot për media, tha se kanë bërë përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor, raporton Front Online.

  Ai tha se vendimi për fillimin e vitit të ri shkollor, ka qenë më i vështiri që ka marrë deri tani.

  Përndryshe, ministri është shprehur se ora e parë e mësimit do t’i dedikohet pandemisë nesër.

  “Vendimi për fillimin e vitit të ri shkollor ka qenë më i vështiri në karrierën time. Është shumë e vështirë të veprohet duke e parë situatën me Coronavirus. Vendimi për hapjen e shkollave është i rëndësishëm”, tha ai.

  Likaj tregoi edhe disa nga përgatitjet që kanë bërë deri tani.

  “Pas përgatitjeve që janë bërë, do të arrijmë të fillojmë vit të mbarë shkollor. Janë pastruar dhe dezinfektuar shkollat, është hartuar udhëzuesi i përgjithshëm për vitin e ri shkollor, është përgatitur master plani për mësim. Është hartuar protokolli ndaj reagimit të pandemisë”, ka thënë ai.
  Përndryshe, ai bëri të ditur se 30 mësimdhënës të cilët nuk janë në gjendje të mirë shëndetësore do të mbasin jashtë procesit mësimorë, por që do të mbulohen financiarisht./Front Online/

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme17 Prill 2024
  Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ariana Musliu – Shoshi, u ka reaguar zyrtarëve shtetërorë nga Lëvizja Vetëvendosje që shkuan në fushatën...
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Të tjera
  Sport17 Prill 2024
  Juventus raportohet se do t’i duhet të paguajë mbi 10 milionë euro Cristiano Ronaldo, pasi i kishte mbetur borxh në paga. Cristiano...
  Lajme17 Prill 2024
  Ministri për Administrimin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi ka reaguar pas tensioneve të krijuara ku në mesin e të bllokuarve sot në...
  Kronika17 Prill 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje në Fushë Kosovë. Një 27-vjeçar po dyshohet se ka ushtruar dhunë brutale ndaj...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Vera është prind i një vajze me çrregullim të spektrit autik. Përkushtimi ndaj fëmijës ia bëri të pamundur vijimin e punës, pasi...
  Lajme17 Prill 2024
  Në seancën e së mërkurës në Gjykatën Themelore në Ferizaj, i akuzuari Qëndrim Januzi, i cili po ngarkohet nga prokuroria se privoi...
  Lifestyle17 Prill 2024
  Dëshira për të arritur bukurinë e përjetshme është ndër më të shpeshtat dhe pranishmet tek qeniet njerëzore Ndër pjesët më kryesore që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.